Zakupy przez Internet są coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest nie tylko wygoda. Obecnie sposób prezentacji produktów w sklepach internetowych pozwala na dokładną weryfikację, porównywalną do tej podczas zakupów na żywo. Dziś odpowiadamy na pytanie, czy dotyczy to również zakupu materaca.

Niezależnie od tego, jaki sposób zakupu wybierzesz, zwracaj uwagę na:

  • rozmiar materaca – długość powinna być o 20 cm większa niż Twoja wysokość (lub wysokość najwyższej osoby, mającej korzystać z materaca). Jeśli dostępne materace nie odpowiadają tej zasadzie, rozważ zakup materaca na wymiar,
  • twardość – z tym wiąże się maksymalne dopuszczalne obciążenie, która to informacja jest dostępna w szczegółach technicznych. Ważne, by nie przekraczać zaleceń producenta materacy.

Są to podstawowe parametry, których uwzględnienie daje Ci duże szanse na dobór właściwego materaca.

Zakupy materaca w sklepie stacjonarnym

Kupno materaca nie jest tym samym, co zakup sprzętu RTV. Proces ten można raczej porównać do zakupu ubrań, które najlepiej ocenić po przymierzeniu. Główną zaletą zakupu materaca w sklepie stacjonarnym jest fakt, że można w nim zrobić test przez położenie się na materacu i sprawdzenie sposobu, w jaki materac się ugina i jak układa się nasz kręgosłup. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak sprawdzić, czy materac jest dla nas odpowiedni (pisaliśmy o tym m.in. w artykule na temat związku materacy ze zdrowiem).

Test materaca – wskazówki:

  • pozycja na boku – kręgosłup będzie miał prawie linię prostą,
  • pozycja na wznak – kręgosłup będzie miał kształt litery „S”.

Uzasadnieniem wykonania testu jest fakt, że mimo iż materac będzie miał odpowiednie parametry, może okazać się niewygodny. Tego typu sytuacje się zdarzają dość często.

Bezpośrednie zakupy stwarzają okazję do skonsultowania się z obsługą sklepu. W przypadku wątpliwości od razu otrzymujesz właściwą odpowiedź.

Materac ze sklepu internetowego

W przypadku zakupów internetowych zaletą jest nie tylko oszczędność czasu. Zamiast na dojazdach do sklepu możemy poświęcić czas na spokojne zapoznanie się z ofertą internetowego sklepu z materacami. Nie ograniczają nas też godziny otwarcia sklepu.

Jeśli kupujesz materac przez Internet:

  • koniecznie porównaj szczegóły techniczne poszczególnych modeli, wśród których najważniejsze są wspomniane już rozmiar i twardość. Dzięki temu dowiesz się, czy powinieneś szukać np. wśród materacy kieszeniowych czy też lateksowych,
  • sprawdź opinie klientów na temat materacy danego producenta, często znajdziesz je bezpośrednio na stronie sklepu, w przypadku wątpliwości możesz się poradzić telefonicznie konsultanta sklepu internetowego.
  • Istotną zaletą zakupów internetowych jest możliwość zwrotu materaca w ciągu 14 dni. Często zdarza się też, że w sklepie internetowym dany model ma bardziej korzystną cenę. Warto to sprawdzić przed zakupem materaca.

Ostatnią opcją jest połączenie zakupów internetowych z tymi w sklepie stacjonarnym. Możesz najpierw wybrać się do sklepu osobiście, przetestować wybrane modele, a samego zakupu dokonać przez Internet, kupując np. tańszy egzemplarz danego modelu.

Osobisty zakup materaca stwarza niepowtarzalną okazję do jego przetestowania. Przy sprecyzowanych wymaganiach nie ma jednak przeciwwskazań do zrobienia zakupów przez Internet. Pamiętajmy, że ostatecznej weryfikacji materaca dokonamy już w domu podczas kilkugodzinnego snu. Niezależnie od sposobu transakcji, może się okazać, że dany model się nie sprawdzi. W tym świetle internetowy zakup materacy może stać się standardem.