Materac stanowi potencjalnie dobre środowisko rozwoju alergenów (kurz, pot, ciepło, złuszczający się naskórek). Jego staranny dobór jest szczególnie istotny u osób będących alergikami. W przypadku materacy dla alergików do wymogu właściwego ułożenia ciała dochodzi więc warunek utrzymania w czystości i ochrony przed alergenami czyli rozwojem roztoczy i bakterii. Dowiedz się, jaki model jest najlepszy pod tym względem.


Cechy szczególne materacy antyalergicznych

Materace o właściwościach antyalergicznych są polecane szczególnie dla małych dzieci, w przypadku których higieniczny sen jest bardzo ważny. Jak wspominaliśmy w artykule na temat wyboru materaca w produkcji materacy, przeznaczonych dla alergików najbardziej istotne są hipoalergiczne materiały.

Należą do nich m.in.:

  • naturalny lateks – materace lateksowe są uznawane za najbardziej bezpieczne dla alergików (także dla dzieci). Są odporne na kurz, nie gromadzą potu ani naskórka i roztocza.

Warto wiedzieć, że materac z naturalnym lateksem będzie odpowiedni również dla chorych na astmę. Z kolei dla osób, które obawiają się materacy lateksowych lub wręcz są uczulone na lateks, dobrym wyborem będzie materac wysokoelastyczny, nieprzyjazny dla roztoczy itp.,

  • pianki o wydłużonej świeżości, minimalizujące rozwój mikroorganizmów,
  • bawełna jako surowiec materiałów, tworzących elementy wykończeniowe materacy.

Alergikom nie poleca się:

  • materacy sprężynowych starego typu (tzw. bonellowych), gdyż w warstwie ze sprężynami tworzy się przestrzeń, gdzie pleśń i grzyby mają idealne warunki do rozwoju,
  • materacy z włóknami naturalnymi (końskie włosie, trawa morska). Wyjątkiem są np. lateksowane włókna kokosowe, które za sprawą procesu lateksowania zyskują warstwę ochronną przed rozwojem mikroorganizmów.

O hipoalergicznych właściwościach decyduje też dobra przepuszczalność powietrza, a więc rozwiązania które sprzyjają wentylacji. Dzięki niej w materacu nie zbiera się wilgoć, będąca wraz z ciepłem idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni.

Rola pokrowca w materacu dla alergika

Właściwy dobór materaca w przypadku alergika jest równie ważny, jak jego późniejsza pielęgnacja. Mimo materiałów zapobiegających rozwojowi roztoczy, materac wymaga regularnego czyszczenia. Dobrą praktyką jest odkurzanie oraz wietrzenie materaca. Zadbajmy więc o to, by w sypialni była dobra cyrkulacja powietrza, a nas materac miał szansę odparować po nocy.

Decydujące znaczenie ma jednak dbałość o pokrowiec, który jest elementem budowy materaca, który bezpośrednio styka się z ciałem. W przypadku alergików, jeżeli chodzi o pokrowiec najlepiej sprawdzają się modele zdejmowane, które można prać w temperaturze 60°C (istnieją też modele do prania w wyższych temperaturach dla osób z wyjątkowo silną alergią). Zapobiega to kumulacji kurzu, roztoczy itp. Warto wiedzieć, że pokrowce materacy dla alergików wymagają częstszego prania, więc są produkowane z wytrzymałych materiałów. Istnieją też specjalne pokrowce ze srebrem, hamującym rozwój bakterii i grzybów. Materace piankowe można dodatkowo prać za pomocą pary wodnej.

Rozwiązaniem dla alergików może być też zastosowanie materaca nawierzchniowego, mniej kłopotliwego w utrzymaniu czystości (łatwiej z niego zdjąć pokrowiec).

Sen jest bardzo ważny z punktu widzenia regeneracji organizmu alergika. Konieczne jest takie zaplanowanie przestrzeni sypialnianej, by była jak najbardziej bezpieczna i pozwalała minimalizować objawy uczulenia. Nowoczesny materac antyalergiczny odgrywa w niej decydującą rolę. Zadbaj o jego wybór, a przekonasz się, że mimo alergii możliwy jest udany nocny wypoczynek.