Osoby niepełnosprawne oraz seniorzy o ograniczonej możliwości ruchu cały dzień spędzają w pozycji leżącej. Klasyczny materac w takim przypadku nie sprawdzi się – należy zainwestować w dedykowane rozwiązanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając materace przeciwodleżynowe, aby zapewniły odpowiedni komfort, uchroniły przed tworzeniem się odleżyn, wspierały terapię i były maksymalnie przyjazne dla zdrowia.

Materace przeciwodleżynowe – zainwestuj w komfort i zdrowie

Materac przeciwodleżynowy został zaprojektowany dla osób cierpiących na choroby, które całkowicie lub w bardzo dużym stopniu ograniczają sprawność ruchową. Tacy pacjenci są zmuszeni do stałego przebywania w łóżku i nie mają możliwości samodzielnie zmieniać pozycji. Podłoże materaca cały czas wywiera ucisk na ich ciało. Taki długotrwały ucisk powoduje tworzenie się odleżyn.

Specjalnie dla takich osób zaprojektowano specjalny sprzęt medyczny – materace przeciwodleżynowe (dostępne są one m.in. w sklepach i hurtowniach medycznych). Producenci stosują tutaj metodę zmiennego ciśnienia, która pozwala regularnie zmieniać intensywność nacisku na ciało w poszczególnych miejscach. W ten sposób chory nie jest narażony na trwały ucisk podłoża, co chroni przed tworzeniem się niebezpiecznych odleżyn.

Materace antyodleżynowe zbudowane są ze specjalnych komór. Z komorami połączona jest pompa, która wtłacza do nich powietrze. Przewody dostarczają powietrze naprzemiennie i w różnych ilościach. W ten sposób ciało osoby leżącej jest cały czas delikatnie masowane, a rozwiązanie przynosi korzystne efekty terapeutyczne, które zapobiegają odleżynom.

Rodzaje materacy przeciwodleżynowych

Na rynku sprzętu medycznego i materiałów pomocniczych, można znaleźć materace zdrowotne o różnych właściwościach. Są różnie zbudowane, ale ich ogólna zasada działania jest podobna.

Bardzo popularne są materace bąbelkowe, bardzo często wybierane przez osoby prywatne (specjalistyczne oddziały szpitalne i placówki rehabilitacyjne nierzadko inwestują w droższy sprzęt). Ich zaletą jest nieskomplikowana budowa i obsługa oraz wysoka odporność zapewniająca odpowiednią wytrzymałość przez wiele lat. Taki materac należy położyć na podkładkę. W tej roli stosuje się klasyczne materace (np. piankowe, lateksowe lub termoelastyczne). Można go zastosować nie tylko na specjalistycznym łóżku rehabilitacyjnym, ale także na zwyczajnym łóżku domowym.

Materac przeciwodleżynowy dla senioraMaterac bąbelkowy posiada specjalne wyłogi, które zapobiegają jego przesuwaniu się po powierzchni i gwarantują, że utrzyma się on w miejscu. W droższych modelach można spotkać wydajny system mikrowentylacji, który odprowadzi pot i zapobiegnie wytwarzaniu się wilgoci. Materac bąbelkowy dobrze sprawdzi się profilaktycznie (gdy na ciele leżącego jeszcze nie pojawiły się odleżyny). Można go zastosować również w leczeniu odleżyn I stopnia.

Na rynku dostępne są również droższe materace rurowe, które mają bardziej zaawansowaną budowę. Rurowe materace lecznicze są bardziej elastyczne i wyższe od bąbelkowych. Producenci stosują tutaj wydajniejsze pompki, dlatego dobrze sprawdzają się w leczeniu zarówno odleżyn pierwszego, jak i drugiego stopnia.

Warto podkreślić także wysoką wytrzymałość tego typu materacy. Miękki materac rurowy zapewnia wysoki komfort choremu oraz cicho pracuje, dlatego nie przeszkadza w spokojnym zasypianiu. Lekarze często rozwiązanie to polecają do leczenia nawet głębokich odleżyn na różnych partiach ciała.

Podsumowanie

Materace przeciwodleżynowe są specjalistycznym sprzętem medycznym dedykowanym osobom chorym, które mają ograniczone możliwości ruchu i nie są w stanie samodzielnie się przewracać. W profilaktyce można wykorzystać tańsze materace bąbelkowe. Rozległe odleżyny I i II stopnia lepiej leczyć zaawansowanymi materacami rurowymi.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego sklepu.