Idealny materac musi być doskonale dopasowany do naszej wagi i wzrostu, łóżka oraz indywidualnych preferencji. Każdy sklep z materacami oferuje szeroki wybór produktów różniących się parametrami, funkcją oraz rozmiarami. Przed wyborem warto poznać cechy charakterystyczne poszczególnych materacy.

Sklep z materacami – zróżnicowane oferty

Stacjonarny sklep z materacami stwarza możliwość, aby wypróbować konkretny materac, sprawdzić, czy jest miękki czy twardy. Zakupy online nie dają takich możliwości, ale w zamian sprzedawcy podają parametry techniczne, które pozwalają ocenić konkretny materac i dopasować go do własnych potrzeb.

Warto pamiętać, że materace zapewniają nam komfortowy wypoczynek. Twardość materaca musi być dopasowana do wagi użytkownika, aby kręgosłup zachował w pozycji leżącej naturalną pozycję. Zbyt miękki materac nie sprawdzi się dla osób o wyższej wadze, ponieważ pod naciskiem może się odkształcać. Materac musi również zostać dopasowany do stelaża konkretnego łóżka.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe nazywane są także bonnelowymi. Ich największą zaletą jest niska cena i wysoka trwałość. Słabszym punktem jest to, że tego typu materac nie dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała, dlatego kręgosłup nie zawsze zachowuje najlepszą pozycję. Materac sprężynowy jest twardy, dlatego dedykuje się go dla osób ważących więcej niż 60 kg.

Sprężyny nie sprawdzą się do łóżek dwuosobowych, ponieważ falują i każdy ruch jest odczuwalny przez drugą osobę, co utrudnia spokojny wypoczynek.

Materace piankowe

Materace piankowe są bardzo wygodne. Wypełnienia z różnego typu pianek poliuretanowych doskonale dopasowują się do anatomicznego kształtu ciała, zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa i nie narażają go na skrzywienia. Znakomicie podpierają one odcinek lędźwiowy oraz szyjny, co zapewnia spokojny oraz zdrowy wypoczynek. Dobrej jakości pianki długo się nie odkształcają.

Takie rozwiązanie często jest stosowane w materacach ortopedycznych i zdrowotnych oraz materacach do łóżek małżeńskich. Sklepy w swojej ofercie posiadają produkty z wypełnieniami z pianek o różnych klasach twardości. Klasyczne pianki nie sprawdzą się dla osób z nadwagą, ponieważ pod zwiększonym naciskiem mogą się odkształcać.

Materace lateksowe

Dziecko bawiące się w sklepie z materacamiMaterace lateksowe są bardzo komfortowe, ponieważ idealnie dopasowują się do naturalnych kształtów ciała i zapewniają właściwe podparcie dla kręgosłupa. Różne klasy twardości pozwalają dobrać rozwiązanie dla osób o różnej wadze. Producenci takich materacy w roli wypełnienia najczęściej stosują syntetyczny kauczuk. Podczas wyboru warto dokładnie sprawdzić jakość wypełnień, ponieważ tańsze mogą pękać (np. pod wpływem promieni UV przenikających przez okno sypialni).

Materace lateksowe są dość drogie i nie zapewniają dobrej wentylacji, dlatego nie można ich stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Nie są one zalecane także dla osób cierpiących na alergie.

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe to rodzaj materacy sprężynowych. Sprężyny są tutaj jednak rozmieszczone w oddzielnych kieszeniach z materiału. Poszczególne sprężyny pracują jako oddzielne mechanizmy, dlatego materac nie faluje (sprawdzi się do podwójnych łóżek). Materac może zostać obłożony pianką poliuretanową – wtedy jest on miękki. Materace z obłożeniem kokosowym są twarde.

Materace kieszeniowe nie są drogie, a zarazem zapewniają wysoki komfort. Ich słabszą stroną jest ograniczona wentylacja i trudne czyszczenie. W środku kieszeni może gromadzić się kurz i roztocza, dlatego to rozwiązanie nie sprawdzi się dla osób uczulonych.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne posiadają wypełnienia ze specjalnej pianki termoelastycznej. Pianka ta znakomicie dopasowuje się do anatomicznych kształtów ciała i gwarantuje bardzo komfortowy sen. Taki materac doskonale sprawdza się dla osób cierpiących na choroby krążeniowe, ponieważ nie ma tutaj problemu z dużym naciskiem na tętnicę biodrową. Słabszą stroną materaca jest wysoka cena oraz to, że nie jest on przewiewny. Aby utrzymać go w czystości, należy często prać pokrowiec.

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne powstają ze specjalnego hydro lateksu. Posiadają one zalety wygodnego lateksu, który doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała, a zarazem są odporne na wilgoć. Sklepy z materacami często oferują je w kilku klasach twardości (od H1 do H4), co pozwala dobrać rozwiązanie dla osób o różnej masie ciała. Na takim materacu można doskonale wypocząć, znikają bóle mięśni i drętwienie nóg. Stosowane wypełnienie piankowe sprawdzi się jako materac dla alergika.

Podsumowanie

Sklepy zajmujące się sprzedażą dobrej jakości materacy oferują szeroki wybór rozwiązań, które należy dopasować do wagi, rodzaju łóżka oraz indywidualnych wymogów (inny materac jest dedykowany dla alergików, osób cierpiących na schorzenia krążenia czy bóle kręgosłupa).