Każdy sklep z materacami oferuje szeroki wybór rozwiązań. Poszczególne modele różnią się wielkością, rodzajem wypełnienia, stopniem twardości i szeregiem innych parametrów. Jak w tym gąszczu produktów wybrać najlepszy produkt dla siebie?

Ustal, jak śpisz najczęściej

Idealny materac musi zapewniać podparcie dla całego kręgosłupa, abyśmy zachowali naturalną pozycję w czasie snu, a po przebudzeniu byli wypoczęci. Źle dobrany materac może prowadzić do bólu i skrzywienia kręgosłupa (szczególnie narażony jest odcinek lędźwiowy i szyjny) oraz utrudniać krążenie krwi poprzez intensywny nacisk na tętnicę biodrową.

Zanim odwiedzimy sklep z materacami lub rozpoczniemy poszukiwania w Internecie, należy ustalić, jakie funkcje są dla nas najważniejsze. Pierwszą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest rodzaj pozycji, jaką najczęściej przybieramy podczas snu. Osoby, które preferują sen na plecach lub brzuchu, powinny wybierać twardsze materace niż ci, którzy często śpią na boku.

Sprawdź twardość materaca

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie twardości materaca. Materace dostępne na rynku mają różne klasy twardości, które należy dobierać stosownie do wagi:

H2 – materace dla osób ważących do 80 kg,
H3 – materace dla osób ważących 80-100 kg,
H4 – materace dla osób ważących powyżej 100 kg.

Sypialnia - łóżko ze sklepu z materacamiWarto pamiętać, że twardość materaca powinna być dostosowana także do innych czynników. Osoby wyższe mogą wybrać bardziej miękki materac, a niższe twardszy, ponieważ w ich przypadku masa ciała nieco inaczej rozkłada się na powierzchni. Z tego powodu sklepy internetowe coraz częściej zamieszczają specjalne tabelki, które pokazują stopień twardości dopasowany do konkretnych przedziałów wagi i wzrostu.

Zbyt miękkie materace powodują, że kręgosłup wygina się do nienaturalnej pozycji (tak, jak w hamaku) i dochodzi do jednostronnego ściśnięcia przestrzeni pomiędzy dyskami. Zbyt twarde z kolei – podpierają ciało wyłącznie w kilku miejscach, które są nadmierne uciskane. W ten sposób krew słabiej przepływa, a nam mogą drętwieć palce stóp lub całe mięśnie nóg. Zbyt twarde materace są bardzo niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby krążeniowe.

Gdy właściwie dobierzemy materac, nasz kręgosłup przybierze kształt litery S (w pozycji na plecach) i pozycję prostą, gdy śpimy na boku. Przestrzenie pomiędzy dyskami nie są wtedy ściśnięte, dlatego napełniają się płynem i regenerują, a kręgosłup i wszystkie mięśnie odprężają się.

Rodzaj wypełnienia materaca

Bardzo ważną decyzją podczas wyboru materaca jest rodzaj wypełnienia. To właśnie od niego w dużej mierze zależą właściwości konkretnego rozwiązania.

Klasyczny typ sprężynowy (bonnelowy) jest twardy, dlatego nadaje się dla osób o wyższej wadze. Warto jednak pamiętać, że sprężyny sprawdzają się raczej dla jednej osoby, ponieważ ulegają falowaniu (będzie ono odczuwalne dla drugiej osoby, dlatego lepiej zrezygnować z tego rozwiązania w podwójnych łóżkach). Tego typu materac wgłębia się pod naciskiem ciała, dlatego nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem.

Materac kieszeniowy (sprężyny znajdują się tutaj w oddzielnych kieszeniach materiałowych) jest trwalszy od sprężynowego i nie faluje. Trudniej w nim zachować jednak higienę, ponieważ do kieszeni może przenikać kurz –powinny go unikać osoby uczulone na roztocza.

Materac piankowy jest bardzo wygodny i gwarantuje, że kręgosłup przybierze w czasie snu swój naturalny kształt. Takie rozwiązanie jest lepsze dla osób, które mniej ważą. Sklep z materacami w ofercie może posiadać jednak także pianki o wyższej klasie twardości, które sprawdzą się dla osób ważących powyżej 80 kg. Dla cięższych osób doskonały będzie także materac wysokoelastyczny. Materac termoelastyczny doskonale zachowuje zaś temperaturę, jest przewiewny i dobrze sprawdzi się dla osób z problemami krążeniowymi.

Gdy zależy nam na komfortowym roziwązaniu, dobrze sprawdzi się materac lateksowy z wypełnieniem wykonanym z syntetycznego kauczuku (ostrożność muszą zachować osoby, które cierpią na różne alergie).

Podsumowanie

Sklepy z materacami posiadają w sprzedaży szeroki wybór modeli różniących się klasami twardości, wypełnieniami oraz innymi parametrami. Dla osób ważących do 80 kg sprawdzą się materace miękkie, a osoby cięższe powinny wybierać spośród materacy o wyższej klasie twardości.