W przypadku najmłodszych dobór materaca jest jednym z czynników wpływających na kształtowanie się kręgosłupa i późniejszą postawę dziecka. Najpopularniejszym wyborem dla niemowlaków i młodszych dzieci jest delikatny materac piankowy, który dopasowuje się do kształtu dziecięcego ciała i zapewnia mu zdrowy sen.

Materace dla dzieci – informacje ogólne

Przy zakupie materaca dla dzieci poza wyborem pianki zaleca się przestrzeganie kilku zasad:

  • sprawdź, czy posiada on odpowiednie certyfikaty, atesty np. Instytutu Matki i Dziecka,
  • zaleca się, by materacyki tego typu przylegały do szczebelków łóżeczka, popularne rozmiary to 120×60 cm oraz 140×70 cm (informacje na temat optymalnych rozmiarów materacy dla dorosłych w osobnym artykule),
  • oceń twardość – ważna jest odpowiednia elastyczność. Materac powinien delikatnie sprężynować. W odpowiednim modelu przed położeniem dziecka powierzchnia materaca jest idealnie płaska, a po położeniu materac lekko się ugina, ale wokół główki i pupy dziecka nie będą widoczne wgłębienia.

Rodzaje dziecięcych materacy z pianki

Popularnym wyborem w przypadku modeli dla dzieci są materace piankowe. Ich zaletą są właściwości antyalergiczne i duża trwałość.

Dostępne rodzaje:

  • materace z pianki poliuretanowej (klasyczne materace z gąbki) – to najtańsze rozwiązanie. Sprawdzi się, ale szybko mogą się pojawić odkształcenia. Materace tego typu nie są też tak higieniczne jak ich zaawansowane odpowiedniki. Jakościowo modele te należą do dolnej półki, zaleca się je traktować jak rozwiązanie na krótki czas,
  • materace wysokoelastyczne – odporne na odkształcenia, zapewniają idealną elastyczność punktową, co oznacza dokładne dopasowanie się do ciała dziecka,
  • materace lateksowe – jedne z droższych, odpowiednie szczególnie dla dzieci narażonych na alergie. W sposób naturalny jest to materiał hipoalergiczny (nie rozwijają się tu roztocza, bakterie) i zapewniający dobrą cyrkulację powietrza (dzięki pionowym kanalikom), nie zatrzymujący wilgoci. Cechują się dobrym podparciem punktowym, więc możesz mieć pewność, że dziecko będzie spało komfortowo.

Materace niepolecane dla dzieci

Ostrożnością trzeba się wykazać decydując się na materac z pianki termoelastycznej. Ten wyjątkowo miękki model, reagujący na temperaturę, może powodować odprężenie mięśni, które w przypadku maluszka powinny pracować nad utrzymaniem kręgosłupa. Ponadto materace termoelastyczne mogą zakłócać pracę urządzeń monitorujących oddech dziecka.

Warto wiedzieć, że materace sprężynowe zaleca się dopiero dla dzieci powyżej 6 roku życia. U młodszych mogą one powodować niewłaściwe ułożenie kręgosłupa. U starszych zaś będą odporne na rosnącą wagę dziecka. Ich konstrukcja pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru niezależnie od pozycji dziecka. Bezpieczniej jednak wybrać kieszeniowy odpowiednik tego materaca.

Materace z kokosem dla dzieci mogą się okazać zbyt twarde. Poza tym ich zastosowanie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przez wodoodporną nakładkę. Lepszym rozwiązaniem będzie materac kokosowy połączony z innymi wypełnieniami np. pianką lateksową.

Mówiąc o niepolecanych rozwiązaniach warto zaznaczyć, że złym pomysłem jest przeznaczenie dla dziecka materaca po starszym rodzeństwie. Powstałe na nim zniekształcenia (na skutek dopasowania się do starszego dziecka) mogą powodować u maluszka dyskomfort.

Materace dla dzieci powinny być dodatkowo wyposażone w oddychające, hipoalergiczne pokrowce (najlepiej bawełniane), które szybko odparowują wilgoć. Chronią one wypełnienie przed ewentualnym zmoczeniem i zabrudzeniem. Taki komplet – materac, pokrowiec – zapewni dziecku higieniczny i zdrowy sen.