Wiele osób ma problem z doborem idealnego materaca do podwójnego łóżka. Pary często różnią się wagą i wzrostem oraz preferencjami co do twardości materaca. 2 sztuki od jednego producenta materacy mogą okazać się rozwiązaniem problemu. Często można także dobrać pojedynczy materac, który jest odpowiednio elastyczny.

Najlepsze materace do podwójnego łóżka

Gdy jedno z partnerów budzi się w nocy, ponieważ odczuwa przewracanie się na bok drugiej osoby, oznacza to, że materac do wspólnej sypialni został po prostu źle dobrany. Najgorszym rozwiązaniem do podwójnego łóżka jest klasyczny model sprężynowy. Zjawisko falowania jest znane wielu parom – sprężyny przesuwają się pod naciskiem i każdy ruch drugiej osoby może być wyczuwalny dla partnera. W ten sposób może się on budzić w nocy, co utrudni komfortowy sen i wypoczynek gwarantujący regenerację organizmu.

Producenci materacy - łóżko małżeńskieRozwiązaniem tego problemu jest materac kieszeniowy zaprojektowany przez producentów po to, aby wyeliminować zjawisko falowania. Każda sprężyna trafia tutaj do oddzielnej kieszeni uszytej z materiału i pracuje jako samodzielny mechanizm. Taki materac dość dobrze sprawdzi się w podwójnym łóżku, ponieważ ruchy partnera nie są wyczuwalne dla drugiej strony.

Do małżeńskiej sypialni bardzo dobrze sprawdzi się również materac lateksowy. Jest on elastyczny i bardzo dobrze rozkłada ciężar ciała. Nawet w podwójnym łóżku materac 180×200 z tego materiału będzie komfortowy. Powierzchnia dopasuje się do kształtu kręgosłupa obu osób, zapewni odpowiednie podparcie i nie spowoduje uścisku na kręgi. Warto jednak pamiętać, aby klasa twardości była dobrana do wagi śpiących.

Materace piankowe można zastosować w małżeńskiej sypialni, ale pod warunkiem, że pomiędzy partnerami nie ma dużej różnicy w wadze. W tym przypadku należy dobrać piankę o odpowiedniej klasie twardości, aby nie odkształcała się ona pod naciskiem. Gdy pianka będzie zbyt miękka, kręgi będą za bardzo ściśnięte, co utrudni dopływ do nich płynów i regenerację.

Materac wysokoelastyczny – rozwiązanie idealne do podwójnego łóżka

Specjalnie do podwójnych łóżek, producenci zaprojektowali materac wysokoelastyczny. Tego typu materac wypełniony jest wysokiej klasy pianką HR, która jest sprężysta i trwała. Ten rodzaj pianki poliuretanowej doskonale dopasowuje się do kształtów kręgosłupa i gwarantuje idealne podparcie odcinka lędźwiowego (produkty z takim wypełnieniem często stosowane są jako materac ortopedyczny dla osób cierpiących na wady lub schorzenia kręgosłupa).

Materace wysokoelastyczne doskonale absorbują wilgoć, są przewiewne i lekkie. Wysoka elastyczność i szybkie powracanie do naturalnych kształtów sprawiają, że tego typu modele idealnie sprawdzą się nawet w przypadku podwójnych łóżek. Ruchy drugiej osoby są tutaj praktycznie niewyczuwalne dla partnera, co gwarantuje zdrowy i spokojny sen.

Producenci materacy – rozwiązanie dla dwojga

W niektórych przypadkach trudno jednak dopasować idealny materac dla pary. Gdy 2 osoby znacznie różnią się budową ciała (wagą i wzrostem) lub mają zupełnie inne preferencje co do pozycji spania oraz twardości, niezbędny może okazać się zakup dwóch pojedynczych materacy w miejsce jednego podwójnego. Taki problem przewidział niejeden producent materacy – 2 sztuki często są oferowane jako komplet do podwójnego łóżka. Bardzo często są to materace z takim samym wypełnieniem, ale o różnych klasach twardości.

Rozwiązanie to stosuje się często w materacach lateksowych i piankowych. W tym przypadku każda osoba ma zapewniony komfort dopasowania do własnych preferencji oraz wagi ciała. Zakup dwóch materacy w komplecie jest lepszym rozwiązaniem niż poszukiwanie pojedynczych rozwiązań, aby na łączeniu nie pojawiła się strefa niższej twardości.

Podsumowanie

Dobór materaca do podwójnego łóżka nie jest najłatwiejszym zadaniem. Dla dwóch osób dobrze sprawdzają się przede wszystkim materace o wysokiej elastyczności (lateksowe, wysokoelastyczne, ewentualnie kieszeniowe). W przypadku, gdy partnerzy znacznie różnią się budową ciała, powstaje problem, którego rozwiązanie proponują współcześni producenci materacy – 2 sztuki w komplecie pozwalają zróżnicować klasy twardości.