Wiele osób ma problem z doborem idealnego materaca do podwójnego łóżka. Pary często różnią się wagą i wzrostem oraz preferencjami co do twardości materaca. 2 sztuki od jednego producenta materacy mogą okazać się rozwiązaniem problemu. Często można także dobrać pojedynczy materac, który jest odpowiednio elastyczny.

Najlepsze materace do podwójnego łóżka

Gdy jedno z partnerów budzi się w nocy, ponieważ odczuwa przewracanie się na bok drugiej osoby, oznacza to, że materac do wspólnej sypialni został po prostu źle dobrany. Najgorszym rozwiązaniem do podwójnego łóżka jest klasyczny model sprężynowy bonellowy. Zjawisko falowania jest znane wielu parom – sprężyny przesuwają się pod naciskiem i każdy ruch drugiej osoby może być wyczuwalny dla partnera. W ten sposób może się on budzić w nocy, co utrudni komfortowy sen i wypoczynek gwarantujący regenerację organizmu.

Producenci materacy - łóżko małżeńskieRozwiązaniem tego problemu jest materac kieszeniowy zaprojektowany przez producentów po to, aby wyeliminować zjawisko falowania. Każda sprężyna trafia tutaj do oddzielnej kieszeni uszytej z materiału i pracuje jako samodzielny mechanizm. Taki materac dość dobrze sprawdzi się w podwójnym łóżku, ponieważ ruchy partnera nie są tak mocno wyczuwalne dla drugiej strony. Przy wyborze tego typu materaca, musimy pamiętać, że oprócz sprężyn ważne są również wypełnienia występujące nad nimi. Mowa tu np. o naturalnym lateksie, piance wysokoelastycznej czy piance termoelastycznej.

Do małżeńskiej sypialni bardzo dobrze sprawdzi się również materac lateksowy. Jest on elastyczny i bardzo dobrze rozkłada ciężar ciała. Nawet w podwójnym łóżku materac 180×200 z tego materiału będzie komfortowy. Powierzchnia dopasuje się do kształtu kręgosłupa obu osób, zapewni odpowiednie podparcie i nie spowoduje uścisku na kręgi. Warto jednak pamiętać, aby klasa twardości była dobrana do wagi śpiących. W tym momencie może pojawić się problem, bo jeśli taki materac jest zbudowany w całości tylko z lateksu, to twardość będzie taka sama na całym materacu.

Materace piankowe zwykłe można zastosować w małżeńskiej sypialni, ale pod warunkiem, że pomiędzy partnerami nie ma dużej różnicy w wadze. W tym przypadku należy dobrać piankę o odpowiedniej klasie twardości, aby nie odkształcała się ona pod naciskiem. Gdy pianka będzie zbyt miękka, kręgi będą za bardzo ściśnięte, co utrudni dopływ do nich płynów i regenerację.

Materac wysokoelastyczny wielowarstwowy – rozwiązanie idealne do podwójnego łóżka

Specjalnie do podwójnych łóżek, producenci zaprojektowali materace wielowarstwowe z piankami wysokoelastycznymi. Tego typu materace wypełniony są wysokiej klasy piankami, które są sprężyste i trwałe. Każda z tych pianek ma różne gramatury i właściwości przy czym przy odpowiednim ich połączeniu, otrzymujemy materac dobrze dopasowujący się do kręgosłupa, zmniejszający nacisk zwrotny na ciało i gwarantujący idealne podparcie odcinka lędźwiowego (produkty z takim wypełnieniem często stosowane są jako materac ortopedyczny dla osób cierpiących na wady lub schorzenia kręgosłupa).

Materace wysokoelastyczne doskonale absorbują wilgoć, są przewiewne i dość lekkie. Wysoka elastyczność i szybkie powracanie do naturalnych kształtów sprawiają, że tego typu modele idealnie sprawdzą się nawet w przypadku podwójnych łóżek. Ruchy drugiej osoby są tutaj praktycznie niewyczuwalne dla partnera, co gwarantuje zdrowy i spokojny sen, a nawet duża dysproporcja wagi nie stanowi w tym momencie problemu.

Producenci materacy – rozwiązanie dla dwojga

W niektórych przypadkach trudno jednak dopasować idealny materac dla pary. Gdy 2 osoby znacznie różnią się budową ciała (wagą i wzrostem) lub mają zupełnie inne preferencje co do pozycji spania oraz twardości, niezbędny może okazać się zakup dwóch pojedynczych materacy w miejsce jednego podwójnego. Taki problem przewidział niejeden producent materacy – 2 sztuki często są oferowane jako komplet do podwójnego łóżka.

Rozwiązanie to stosuje się często w materacach lateksowych i piankowych. W tym przypadku każda osoba ma zapewniony komfort dopasowania do własnych preferencji oraz wagi ciała. Zakup dwóch materacy w komplecie może okazać się czasami lepszym rozwiązaniem niż poszukiwanie pojedynczych rozwiązań, ale oczywiście tylko wtedy, gdy mamy zupełnie inne preferencje, co do twardości spania od naszego partnera.

Podsumowanie

Dobór materaca do podwójnego łóżka nie jest najłatwiejszym zadaniem. Dla dwóch osób dobrze sprawdzają się przede wszystkim materace o wysokiej elastyczności (lateksowe, wysokoelastyczne, ewentualnie kieszeniowe). W przypadku, gdy partnerzy znacznie różnią się budową ciała, warto rozejrzeć się za materacami wielowarstwowymi piankowymi lub kieszeniowymi, a w ostateczności z wybierać 2 pojedyncze materace, gdyż pomiędzy nimi zawsze pozostanie przestrzeń.