Odpowiednia powierzchnia sypialna materaca jest podstawą udanego wypoczynku. Wielkość materaca może się jednak różnić w zależności od jego użytkownika. Dowiedz się, jaki związek z rozmiarem ma nasz wiek i jakie są ogólne zalecenia.

Rozmiar jest jednym z podstawowych kryteriów doboru materacy. Warto tutaj jednak pamiętać, że gotowy model nie jest jedynym rozwiązaniem. Pisaliśmy na ten temat w artykule, porównującym gotowe materace z tymi na wymiar. Producenci materacy są przygotowani też na nietypowe potrzeby i realizują indywidualne zamówienia. Jeżeli szukasz materaca do gotowej ramy łóżka, ustalenie prawidłowego rozmiaru, a więc i w ogóle poszukiwania materaca najlepiej zacząć od zwymiarowania ramy łóżka (wskazówki znajdziesz we wspomnianym wyżej artykule).

Standardowe rozmiary materacy

Rozmiar materaca jest ściśle powiązany z naszymi własnymi rozmiarami, a co się z tym wiąże również z naszym wiekiem. Wraz ze wzrostem naszego ciała konieczne jest odpowiednie dopasowanie materaca. Przedstawiamy dostępne rozmiary dopasowane do wieku użytkowników (w kolejności od najmłodszych do najstarszych).

Optymalne modele zależnie od wieku

Dzieci:

  • niemowlaki – przyjmuje się tu szerokość na poziomie 60-70 cm (maksymalnie 100 cm) oraz długość 120 cm lub 140 cm,
  • dzieci w wieku przedszkolnym – szerokość 70-90 cm, najczęstsza długość to 160 cm,
  • dziecko w wieku szkolnym – kończące 7 lat dziecko może potrzebować dłuższego materaca, nawet do 190 cm (popularny model to materac 180×80 cm),
  • nastolatek pod względem rozmiaru materaca może być już traktowany jak dorosły.

Dorośli:

  • tu wybór rozmiarów jest największy. Obowiązują też konkretne zasady: optymalna szerokość materaca dla jednej osoby to 70 cm, z kolei w przypadku długości należy uwzględnić dodatkowy zapas w postaci 15-20 cm względem wysokości użytkownika materaca. Długość gotowych materacy ze sklepu to 200 cm. Zatem w przypadku osób wyższych niż 180 cm konieczny jest wybór materaca na wymiar. Różnice w gotowych modelach dla dorosłych dotyczą szerokości:
  • pojedyncze modele mają szerokość 90 cm (standard to materac 200×90 cm, dostępny jest też większy materac 120×200 cm),
  • w przypadku podwójnych materacy zalecany minimalny rozmiar to materac 140×200, bardziej wygodny będzie materac 160×200 cm. Największe modele mają nawet 200 cm szerokości.

Rola wysokości materaca

Ważnym parametrem rozmiarowym jest też wysokość materaca, która ma związek z jego twardością i wpływa na komfort snu. W większości przypadków jest więc wyznacznikiem klasy materaca. Duża wysokość oznacza bowiem zastosowanie wielu różnorodnych warstw wypełnień, które pozwalają na optymalne dopasowanie się materaca do krzywizn ciała. Rekordziści wśród materacy mają ponad 30 cm wysokości, co wynika z tego, że poza wkładem kieszeniowym zawierają dodatkowo nawet trzy warstwy pianek. Częstą praktyką jest też tworzenie łóżka z więcej niż jednego materaca.

Minimalna wysokość materacy:

  • modele dziecięce – 10 cm,
  • modele dla dorosłych (oraz nastolatków) – 18-20 cm.

Wysokość materaca musi też uwzględniać głębokość ramy łóżka. Materac powinien nieco wystawać ponad nią.

Duża wysokość gwarantuje wygodę, ale nie oznacza to, że niskie materace mają pod tym względem mniej do zaproponowania. Nawet jedna warstwa wysokiej jakości wkładu np. lateksowego posiada dobre właściwości ortopedyczne. Pamiętajmy też, że wysokość materaca jest adekwatna do jego wagi. Wysoki materac może się okazać za ciężki do łóżka z podnoszonym stelażem.

Przedstawione wytyczne odnośnie wymiarowania materacy są efektem praktyki. Ich przestrzeganie jest punktem wyjścia dla zdrowego snu, bez względu czy zdecydujemy się na tanie materace czy też na ekskluzywne.