Decydując się na zakup gotowego materaca ze sklepu, warto zachować ostrożność, dokładnie przyjrzeć się elementom budowy, przeanalizować stosunek jakości do ceny. Podpowiadamy, na jakie szczegóły, poza tymi dotyczącymi komfortu, zwracać uwagę podczas zakupu materaca.
Jak pisaliśmy w artykule na temat oferty sklepów z materacami wśród ważnych cech są: rozmiar, twardość (którą można zbadać w sklepie, kładąc się na materacu), wypełnienie oraz jego jakość i wiele innych szczegółów technicznych. Poza nimi przy zakupie dużą rolę odgrywają inne czynniki.

Cena i jakość materaca

Podczas wizyty w sklepie możesz mieć wątpliwość, wynikającą z różnorodności cenowej i faktycznej jakości materaca. Wyjątkowo niska cena powinna być przestrogą, gdyż dobrej jakości materiały kosztują i nie da się tego obejść. W tym przypadku wyższa jakość rzeczywiście oznacza wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii, które są odpowiednio droższe. W zamian możesz jednak mieć pewność, że faktycznie kupujesz model na lata, na którym będziesz wygodnie i zdrowo spać. Przykładowo potocznie nazywany materac wysokoelastyczny (z wykorzystaniem pianek wysokoelastycznych) jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym niż dawny materac z tzw. gąbki, czyli zwykłej pianki tapicerskiej i na pewno będzie inwestycją, która zaprocentuje. Nie oznacza to, że ten drugi typ się w ogóle nie sprawdzi, posłuży nam jednak dużo krócej, szybciej się zużyje, a co najważniejsze, nie ma właściwości ortopedycznych i nie dba o Nasz kręgosłup.

Jeśli rozważasz zakup ekskluzywnego modelu pamiętaj, że w przeliczeniu na rok (z potencjalnych kilkunastu lat całkowitego użytkowania) cena materaca przestanie wydawać się wygórowana. Najtańsze w tej chwili materace sprężynowe tzw. bonellowe wymagają niewielkiej inwestycji, ale nasze ciało nie zregeneruje się na nim odpowiednio, gdyż nie są one ani komfortowe, ani zdrowe. Dyskomfort będą szczególnie odczuwać pary, gdyż w tym przypadku ruch każdej osoby jest odczuwalny dla sąsiada. Z tego względu odradzamy ten zakup.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że dobrą relacją ceny do jakości cechują się produkty ze sprężynami kieszeniowymi, ze względu na swoją budowę, mają już właściwości ortopedyczne, ale oprócz sprężyn musimy zwrócić uwagę na to, co Nam oferują w kolejnych warstwach. Jeżeli znajduje się z jednej strony np. pianka termoelastyczna z efektem pamięci „Memory”, z drugiej choćby pianka wysokoelastyczna lub naturalny lateks, to już mamy do czynienia z lepszym produktem o właściwościach wysoko ortopedycznych. Możesz też poprosić lekarza lub rehabilitanta o polecenie konkretnej marki, ale pamiętaj, że dany model nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku.

Pokrowiec

Rodzaj pokrowca, jako warstwy najbliżej ciała, jest szczególnie ważny z higienicznych względów. Dobry pokrowiec idealnie przepuszcza wilgoć i rozgrzane powietrze. Ponadto powinien mieć odpowiednią gęstość i składać się z kilku warstw. Dzięki temu martwy naskórek nie przedostanie się głębiej pod pokrowiec i nie pozwoli się rozwinąć roztoczom. Pamiętajmy również o cyklicznym odkurzaniu materaca, by właśnie ten naskórek usunąć. Niektórzy mawiają, że najlepsze są pokrowce na zamek, który ułatwia zdejmowanie pokrowca i jego pranie. Kiedyś faktycznie tak było, teraz mamy do czynienia z innymi technologiami, materace posiadają systemy wentylacyjne, takie jak np. 3D Aerosystem, który zapewnia ciągłą cyrkulację powietrza wewnątrz materaca i wyrzucanie nadmiaru wilgoci z jego wnętrza, a to połączeniu z odkurzaniem, o którym już wspominałem, dba o higienę materaca. Przy wysokich materacach zdejmowane pokrowce są problematyczne, gdyż ciężko jest je z powrotem założyć na kolosa o wielkich gabarytach i ok. 50 kg wagi, dlatego nawet produkty z najwyższej półki, po kilka czy kilkanaście tysięcy złotych nie mają zdejmowanych pokrowców.

Dobór stelaża

Wielu sprzedawców powtarza jak mantrę, że stelaż jest bardzo ważny, ja mówię, że dobry materac można położyć nawet na ziemi, gdyż nasz komfort i zdrowy sen ma zapewnić dobry materac, a nie stelaż czy łóżko. Dlatego jeżeli macie ograniczony budżet, to proponuję najpierw zakup dobrego, grubego materaca i położenie go na ziemi, a z czasem dokupienie łóżka. Wracając do stelaża, popularnie występujące listwy gięte, są obligatoryjne przy słabych materacach, gdyż wtedy poprawiają komfort, przy lepszych materacach może być to nawet podłoga, płyta czy zwykłe deski lub palety.

Pozostałe wskazówki:

  • przed zakupem materaca lateksowego upewnij się, że nie masz uczulenia na lateks,
  • dopytaj, jak możesz pielęgnować dany model,
  • nie daj się nabrać na promocje -40%, -50% czy -70%, jeżeli nie jest to przeceniony pojedynczy egzemplarz, oznacza to tylko jedno, że cena promocyjna jest pewnie ceną regularną i nigdy te produkty nie były warte więcej.  Realna promocja w granicach dwudziestokilku procent to maksymalny pułap, na jaki można sobie pozwolić przy krótkiej akcji na wysokomarżowym produkcie (kosztującym co najmniej kilka tysięcy złotych), pozostałe promocje to po prostu zabiegi marketingowe, najpierw podwyższające cenę by potem ją obniżyć, albo jak to na aukcjach internetowych, kupujemy piękny opis za kilkaset złotych, a otrzymujemy to za co realnie zapłaciliśmy, czyli materac na rok może dwa, marnej jakości i znikomym komforcie.

Wytycznych dotyczących zakupu materaca jest wiele, ale pamiętaj, że materac który zakupisz prawdopodobnie będzie wyborem na lata. Podczas wizyty w sklepie nie bój się pytać i daj sobie czas, by znaleźć model, do którego będziesz przekonany.