Decydując się na zakup gotowego materaca ze sklepu, warto zachować ostrożność, dokładnie przyjrzeć się elementom budowy, przeanalizować stosunek jakości do ceny. Podpowiadamy, na jakie szczegóły, poza tymi dotyczącymi komfortu, zwracać uwagę podczas zakupu materaca.
Jak pisaliśmy w artykule na temat oferty sklepów z materacami wśród ważnych cech są: rozmiar, twardość (którą można zbadać w sklepie, kładąc się na materacu), wypełnienie i wiele innych szczegółów technicznych. Poza nimi przy zakupie dużą rolę odgrywają inne czynniki.

Cena i jakość materaca

Podczas wizyty w sklepie możesz mieć wątpliwość, wynikającą z różnorodności cenowej i faktycznej jakości materaca. W tym przypadku wyższa jakość rzeczywiście oznacza wykorzystanie bardziej zaawansowanych technologii, które są odpowiednio droższe. W zamian możesz jednak mieć pewność, że faktycznie kupujesz model na lata, na którym będziesz wygodnie spać. Przykładowo materac wysokoelastyczny jest rozwiązaniem bardziej nowoczesnym niż dawny materac z gąbki i na pewno będzie inwestycją, która zaprocentuje. Nie oznacza to, że ten drugi typ się w ogóle nie sprawdzi, posłuży nam jednak dużo krócej i z czasem komfort snu będzie coraz niższy.

Jeśli rozważasz zakup ekskluzywnego modelu pamiętaj, że w przeliczeniu na rok (z potencjalnych kilkunastu lat całkowitego użytkowania) cena materaca przestanie wydawać się wygórowana. Najtańsze w tej chwili materace sprężynowe tzw. bonellowe wymagają niewielkiej inwestycji, ale nasze ciało nie zregeneruje się na nim odpowiednio. Dyskomfort będą szczególnie odczuwać pary, gdyż w tym przypadku ruch każdej osoby jest odczuwalny dla sąsiada. Z tego względu odradzamy ten zakup.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że dobrą relacją ceny do jakości cechują się produkty krajowych producentów materacy. Możesz też poprosić lekarza lub rehabilitanta o polecenie konkretnej marki, ale pamiętaj, że dany model nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku.

Pokrowiec

Rodzaj pokrowca, jako warstwy najbliżej ciała, jest szczególnie ważny z higienicznych względów. Dobry pokrowiec idealnie przepuszcza powietrze. Ponadto powinien mieć odpowiednią gęstość. Dzięki temu martwy naskórek nie przedostanie się głębiej pod pokrowiec i nie pozwoli się rozwinąć roztoczom. Najlepsze są pokrowce na zamek, który ułatwia zdejmowanie pokrowca i jego pranie. Tego typu zdejmowane pokrowce muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, dzięki któremu nawet po wielokrotnym praniu zachowa on swoje właściwości. Specjaliści zalecają też wymianę samego pokrowca w odcinku 4-5 lat.

Dobór stelaża

Odpowiednio dobrany stelaż to ważne uzupełnienie materaca: wydłuża jego żywotność i wspiera w działaniu polegającym na podparciu kręgosłupa. Stelaże o listwach giętych zaleca się do modeli elastycznych (materace kieszeniowe, lateksowe, piankowe), z kolei do utwardzanych np. materacy z kokosem odpowiedni będzie stelaż z listwami ułożonymi w odstępach 3-4 cm. Jeśli dysponujemy łóżkiem ze stelażem, przed wizytą w sklepie warto sprawdzić, jak dokładnie wygląda nasz stelaż i czy nie będzie konieczna jego wymiana po zakupie materaca.

Pozostałe wskazówki:

  • przed zakupem materaca lateksowego upewnij się, że nie masz uczulenia na lateks,
  • dopytaj, jak możesz pielęgnować dany model,
  • sprawdź, czy dana marka posiada certyfikaty potwierdzające produkcję zgodnie z obowiązującymi w Europie i na świecie standardami.

Wytycznych dotyczących zakupu materaca jest wiele, ale pamiętaj, że materac który zakupisz prawdopodobnie będzie wyborem na lata. Podczas wizyty w sklepie nie bój się pytać i daj sobie czas, by znaleźć model, do którego będziesz przekonany.