Zakup gotowego materaca to przede wszystkim wygoda. Po przetestowaniu wybranych materacy w sklepie wystarczy zapłacić i oczekiwać na dostawę. Nie zawsze jednak taki prosty zakup jest możliwy, a klienci wbrew pozorom często korzystają z możliwości zamówienia materacy. Poniżej porównujemy oba przypadki.

Rozmiar materacy ze sklepu

Wątpliwości dotyczące wyboru między materacem standardowym a materacem na zamówienie pojawiają się przede wszystkim w związku z doborem właściwego rozmiaru. Przypomnijmy, że jest to podstawowe kryterium przy zakupie materaca (pisaliśmy o tym m.in. w artykule porównującym zakupy internetowe i w sklepie stacjonarnym).

Cechą wspólną gotowych modeli, dostępnych w sklepach, jest długość 200 cm. Przykładowe standardowe rozmiary to:

  • materac 200×90 cm (dla materaca pojedynczego),
  • materac 140×200 cm (popularny model dla par),
  • materac 180×200 cm (większy model podwójny).

Tymczasem według zaleceń materac powinien być dłuższy o 20 cm od naszej wysokości (lub w przypadku par od wysokości najwyższej osoby korzystającej z materaca). To oznacza, że gotowe modele są odpowiednie maksymalnie dla osób o wysokości 180 cm.

Jeżeli chodzi o szerokość, to zaleca się, by dla jednej osoby przypadało 70 cm. To oznacza, że dla par minimalna szerokość materaca to 140 cm. Zachowanie tych zaleceń gwarantuje komfortową powierzchnię sypialną.

Możliwości związane z materacem na wymiar

Dla osób wyższych niż 180 cm sposobem na dostosowanie wymiaru materaca zgodnie z opisanymi wyżej zaleceniami jest wybór materaca na wymiar (to się wiąże oczywiście z wykonaniem specjalnego stelaża i ramy łóżka). Tym samym wyższe osoby zyskują materac zapewniający idealne podparcie całego ciała. Na tym korzyści płynące z zamówienia materaca się nie kończą.

Możliwości związane z materacem na wymiar:

  • dostosowanie materaca do łóżka na wymiar a także łóżka z zaokrąglonymi rogami,
  • w niektórych przypadkach istnieje możliwość zamówienia materaca w wybranym kształcie np. koła,
  • warto pamiętać, że na zamówienie można też wykonać materac nawierzchniowy. W przypadku zamówionych materacy, może być niemożliwy ich zwrot. Jeśli twardość materaca, okaże się nieodpowiednia, warto się wspomóc specjalną nakładką.

Co musisz wiedzieć o wymiarowaniu materacy?

Jeżeli planujesz zamówienie materaca do niestandardowego łóżka, musisz je prawidłowo zwymiarować. Dzięki temu unikniesz przykładowo wciskania materaca na siłę, który w takim wypadku nie będzie już prawidłowo pracować.

Szerokość i długość muszą być mierzone od wewnętrznych krawędzi ramy. Producent musi od nas otrzymać również wytyczne odnośnie grubości materaca, dlatego konieczne jest też uwzględnienie wysokości ścian bocznych (począwszy od wysokości stelaża). Pomiarów najbezpieczniej dokonać samodzielnie i nie sugerować się rozmiarami łóżka, podanymi przez producenta.

Możliwe jest zamówienie materaca we wszystkich dostępnych kategoriach. Producent może specjalnie dla nas wykonać materac kieszeniowy, lateksowy i inny.

Zaletą materacy gotowych jest często natychmiastowa dostępność. W przypadku materacy na wymiar realizacja zamówienia może zająć nawet kilka tygodni. Wbrew pozorom nie należy zakładać, że jest to inwestycja bardziej kosztowna niż zakup gotowego materaca. Cena wykonania materaca jest uzależniona od ilości wykorzystanego materiału. Dobrą praktyką jest przygotowywanie przez sklepy wyceny w ciągu kilku dni od otrzymania wytycznych.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na materac gotowy czy też na zamówienie, możesz mieć pewność, że nie będą się one różnić jakością. Jeśli jednak potrzebujesz niestandardowych wymiarów, dzięki materacowi na wymiar zapewnisz sobie zdrowy sen.