W świadomości wielu użytkowników wypełnienie materacy wciąż stanowi popularna poliuretanowa gąbka oraz tradycyjne sprężyny bonellowe. W rzeczywistości obecnie stosuje się bardziej zaawansowane technologie, a materace z gąbki tylko pod niektórymi względami mają związek z tymi stosowanymi dawniej. Poniżej rozprawiamy się z mitami na temat podstawowych wypełnień materacy.

Poprawna definicja materaca z gąbki i sprężynowego

Materac z gąbki

Określenie „materac z gąbki” jest ułatwieniem od strony definiowania wypełnień stosowanych w materacach. Współczesne materace w dotyku faktycznie przypominają gąbkę, ale w rzeczywistości pod pokrowcem kryją się nowoczesne pianki np. lateksowa lub termoelastyczna.

Pojęcia gąbki prawidłowo należy używać dla określenia pianek poliuretanowych niskiej jakości (wynika ona z niewielkiej gęstości gąbki). Obecnie można je znaleźć głównie w kanapach i popularnych wersalkach. Materace wykonane z tego typu pianki poliuretanowej nie zapewniają dobrego podparcia dla kręgosłupa. Nie są też odporne na działanie wilgoci. Ich współczesne wersje zostały udoskonalone (poprzez zwiększenie gęstości) w sposób zapewniający lepsze dopasowanie do ciała i jednocześnie trwałość. Ponadto modele z tzw. funkcją masażu zapewniają dodatkowy efekt relaksacyjny.

Materace z klasycznej gąbki stanowią jeszcze popularne wypełnienie materacy dla dzieci, o czym pisaliśmy w osobnym artykule. To rozwiązanie sprawdza się, gdyż materacyki dla najmłodszych z założenia mają być używane przez krótki czas, tylko w początkowym etapie rozwoju dziecka.

Materac sprężynowy

Dominujące na rynku jeszcze kilka lat temu tradycyjne materace sprężynowe obecnie są wypierane przez swoje kieszeniowe odpowiedniki. W praktyce oznacza to, że sprężyny, mające wiele wspólnego z tymi dawniej stosowanymi, są w pewnym sensie pakowane do osobnych kieszeni.

Dzięki takiej innowacji materace ze skrzypiącymi sprężynami to przeszłość. Współczesne materace kieszeniowe pracują cicho i co ważne uginają się tylko w miejscu nacisku (dawne modele pod wpływem nacisku uginały się na całej powierzchni). Innowacje nie obniżyły jednak trwałości modeli kieszeniowych, dzięki czemu sprawdzają się w trudnym otoczeniu np. jako materace hotelowe.

Tego typu modele można wciąż spotkać w sklepach z materacami. Stanowią alternatywę dla klientów, którzy dysponują niewielkim budżetem. Mimo swych wad mogą być dobrą propozycją dla wszystkich, którzy zastępują nim kanapę lub składane łóżko.

Współczesne materace sprężynowe i z gąbki

Cechą wspólną dawnych materacy sprężynowych i tych z gąbki jest niska cena. Współcześnie w związku z wykorzystaniem nowych rozwiązań cena materacy jest wyższa (proporcjonalnie do ich jakości).

Ważną różnicą jest też fakt, że obecnie nie stosuje się samodzielnych wkładów kieszeniowych i piankowych. Nowoczesne materace stanowią ich połączenie. W praktyce sprężyny kieszeniowe muszą być osłonięte nawet kilkoma warstwami pianek. W ten sposób materac stanowi kumulację zalet obu typów wypełnień: trwałości, elastyczności i właściwości hipoalergicznych. Ponadto zestawienie warstw zwiększa wysokość materaca, czyniąc go odpornym na większe obciążenia.

Warto mieć świadomość, że we współczesnych modelach nie znajdziemy tradycyjnie rozumianej gąbki, gdyż z tym wiąże się też wyższa cena materacy piankowych. Ponadto wciąż możemy kupić tradycyjne materace sprężynowe. Przed ich zakupem warto się zorientować odnośnie jakości wykorzystanej w niej pianki. Za sprawą nowoczesnych pianek nawet prosty materac sprężynowy może zapewnić wygodny sen.