Materace wysokoelastyczne posiadają wypełnienia z pianki poliuretanowej (typ HR). Taki materac pozwala zachować odpowiednią postawę kręgosłupa podczas snu, dobrze podpiera całe ciało, a zarazem jest bardzo wygodny. Umożliwia on zdrowy i komfortowy sen, który zagwarantuje odpowiedni wypoczynek.

Materace wysokoelastyczne – budowa

Materac wysokoelastyczny należy do grupy materacy piankowych. Tego typu modele wypełnione są pianką HR. Wyróżnia się ona wysoką sprężystością i jest bardzo trwała. Materiał nie jest podatny na odkształcenia tak, jak klasyczna pianka poliuretanowa, dlatego z materaca można korzystać przez długi czas bez obaw, że stanie się on niewygodny. Pianka dobrze dopasowuje się do naturalnych kształtów kręgosłupa i zapewnia doskonałe podparcie na odcinku lędźwiowym. To sprawia, że takie rozwiązanie sprawdzi się jako materace lecznicze, wspomagając rehabilitację wad lub chorób kręgosłupa).

Rozwiązanie dla wymagających użytkowników

Materace wysokoelastyczne dobrze dopasowują się do ciała i zapewniają najwyższym komfort podczas snu. Ten typ pianki bardzo często wykorzystują producenci oferujący ekskluzywne produkty, dedykowane dla najbardziej wymagających użytkowników.

Pianka poliuretanowa typu HR zatrzymuje wilgoć i temperaturę, dlatego taki materac można wykorzystać w każdych warunkach (nie tylko w sypialni, ale także np. w kamperze czy pod namiotem).

Materac termoelastyczny na łóżku hotelowym

Producenci proponują szeroki wybór rozmiarów. Do łóżka dwuosobowego doskonały będzie materac 180×200, do łóżka jednoosobowego klasyczny 140×200, a do sypialni dziecięcej można wybrać rozmiar 90×2000.

Rodzaje materacy wysokoelastycznych

Klasyczne materace wysokoelastyczne są wypełnione wyłącznie pianką poliuretanową typu HR. Producenci stosują również mieszanki materiałów. Piankę łączy się m.in. z lateksem, matą kokosową lub łuską gryczaną. Rzadziej bywa łączona ze sprężynami lub wypełnieniami w postaci kieszeniowych bonelii.

Osoby, którym klasyczne materace z pianki termoelastycznej wydają się za miękkie, mogą sięgnąć po rozwiązania łączące piankę HR z pianką o podwyższonej twardości (są to materace dwustronne).

Zalety materacy

Pianka wysokoelastyczna jest odporna na ugniatanie i rozciąganie, dlatego materac, który został wypełniony tym materiałem, bardzo długo pozostaje sprężysty, a jego kształt nie zmienia się (jest to cechą np. klasycznych modeli sprężynowych). Producenci deklarują, że materace z pianki typu HR są nawet o 40% trwalsze od tych wykonanych z tradycyjnej pianki poliuretanowej. Dobrze sprawdzą się zarówno latem, jak i zimą, ponieważ są odporny na temperaturę oraz przewiewne, a odpowiednia wentylacja chroni przed intensywnym poceniem się w czasie snu.

Kolejną zaletą jest znakomite podparcie kręgosłupa i całego ciała, co gwarantuje zdrowy sen oraz pozwala w pełni zregenerować siły. Znikają problemy z bólem odcinka lędźwiowego oraz skurcze karku czy bóle z powodu zbyt dużego napięcia mięśni, spowodowane nieodpowiednim podparciem dla ciała).

Materace wysokoelastyczne dobrze nadają się na podwójne łóżka, ponieważ pianka nie tylko dopasowuje się do ciała, ale i szybko powraca do dawnych kształtów. Warto również podkreślić, że takie materace są lekkie, łatwe do utrzymania w higienie (pokrowce można zdejmować i prać w pralce) oraz wygodne w transporcie.

Podsumowanie – o modelach wysokoelastycznych

Modele wysokoelastyczne są lekkie i bardzo wygodne. Gwarantują prawidłowe podparcie ciała (szczególnie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym), dobrze dopasowują się do ciała. Materiał ten jest trwały i przez wiele lat nie zmienia swoich pierwotnych kształtów.