Odleżyny mogą się wydawać odległym problemem, jednak często dotykają osób długo przebywających w jednej pozycji. Zwykle są to osoby chore, niepełnosprawne lub starsze. W takim momencie profilaktyka odleżyn jest kluczowym elementem, aby uchronić osobę od urazu. Poszczególne materace przeciwodleżynowe Neolux z Białegostoku są pomocne zarówno w zapobieganiu, jak i w trakcie leczenia bolesnych dolegliwości.

Jak działają materace przeciwodleżynowe na ciało?

Klasyczne materace mogą okazać się niewystarczające w chwili zagrożenia odleżynami, z powodu swojej twardości albo słabej cyrkulacji powietrza. Po pierwsze, odpowiedni materac przeciwodleżynowy powinien jak najlepiej absorbować nacisk ciała. Po drugie, ma gwarantować podparcie ciała w dowolnej pozycji. Oba czynniki są decydujące, jeśli chodzi o komfort spoczynku na łóżku, a ponadto zapobiegają drętwieniu ciała.

Lepsze od klasycznych modeli są materace piankowe na odleżyny. Jakie cechy na to wpływają?

  • Surowce – ich jakość oraz właściwości stanowią bazę do dobrego materaca.
  • Rodzaj pianek – pomagają dopasować cały materac do preferencji użytkownika.
  • Gęstość i sztywność – parametry te powinny być adekwatne do wagi osoby leżącej, by zapewnić komfort snu i odpoczynku.

Szerokie możliwości w wyborze materaca przeciwodleżynowego sprawiają, że można go bez problemu dopasować jednakowo dla osób starszych, po wypadkach, a nawet dzieci. O ich szerokim zastosowaniu przekonali się nasi Klienci z Białegostoku, kupując wybrany materac.

Jak powstają odleżyny?

Początkiem powstania odleżyn jest długotrwały ucisk na tkanki miękkie. Jeśli pozycja zostaje niezmieniona, zablokowane są naczynia krwionośne. Powoduje to niedokrwienie oraz niedotlenienie tkanek, a to może przerodzić się w obumarcie komórek. Stan martwiczy wraz z owrzodzeniem skóry nazywamy właśnie odleżynami.

Warto pamiętać, że odleżyny nie są skutkiem zaniedbania lub braku higieny – to po prostu proces, na który jest narażona każda unieruchomiona osoba.

Materac zmiennociśnieniowy czy piankowy?

To, który materac będzie najlepszy, zależy w głównej mierze od preferencji użytkownika i stopnia zaawansowania jego problemu. Jeśli materac ma być używany w celu zapobiegania odleżynom, polecamy modele piankowe. Charakteryzują się porządną stabilnością, dzięki czemu osoba leżąca nie musi się obawiać o równowagę. Co więcej, są bardzo odporne, a to przekłada się na długą trwałość. Sprawna cyrkulacja powietrza daje dodatkową funkcję przewiewności.

Często jednak pacjenci cierpiący na odleżyny korzystają z materacy pneumatycznych, czyli zmiennociśnieniowych. Nadają się zarówno do profilaktyki, jak i później fazy schorzenia. Materac przeciwodleżynowy tego typu działa na zasadzie zmiany ciśnienia w komorach. Pozwala to w ciągu jednego cyklu pracy odciążyć całe ciało.

Czasami wadą materacy zmiennociśnieniowych jest uczucie, którego doświadcza leżący. Chodzi tutaj o poruszający się materac i odczucia twardości. Także wytrzymałość może budzić zastrzeżenia – cały mechanizm wymaga zasilania prądem, przez co dosyć szybko się zużywa, w porównaniu do materacy piankowych. Alternatywą jest gama Neolux – chociaż niezasilana elektrycznie, w pełni sprosta oczekiwaniom użytkowników.

Co wybierają Klienci z Białegostoku?

U osób cierpiących na odleżyny dobrze sprawdzają się materace pneumatyczne, ponieważ ich działanie wykazuje większą skuteczność w krótszym czasie. Za to materace piankowe nadają się zarówno do profilaktyki odleżyn, jak i po prostu do komfortowego wypoczynku.

Jeśli nie wiesz jaki materac przeciwodleżynowy wybrać, polecamy zapoznać się z artykułami na naszym blogu, w których odpowiedzieliśmy, czym powinny się takie materace charakteryzować.

Warto przeczytać: Materace na wymiar dla wysokich osób