Materace piankowe cieszą się coraz większą popularnością. Są proste w produkcji, funkcjonalne i uniwersalne. Można je stosować na różnych stelażach, dobrze dopasowują się zarówno do osób dorosłych i seniorów, jak i dzieci. Przedstawiamy wady i zalety tego typu materacy oraz podpowiadamy, jak dobrać idealne rozwiązanie dla siebie.

Dla kogo materace piankowe?

Na popularność materacy pianowych w dużej mierze wpłynął rozwój technologii produkcji poliuretanu. Pianka poliuretanowa jest elastyczna i plastyczna. Producent materacy nie ma problemów z cięciem czy wykończeniami. Materace z tego materiału można dopasowywać do różnych rozmiarów oraz rodzajów stelaży. Sprawdzą się one zarówno na stelażach podnoszonych manualnie, jak i nowoczesnych ramach sterowanych elektrycznie. Materace piankowe polecane są również na stelaże przeciwodleżynowe, przeznaczone dla osób chorych.

Materac z pianki można wykorzystać na łóżko dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży. Na rynku dostępne są także rozwiązanie specjalnie na czas rehabilitacji, dla osób cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa czy alergie. Z powodzeniem można zamówić również materac na wymiar, który sprawdzi się dla osób z nadwagą czy pary o dużej różnicy wagowej. Uniwersalność sprawia, że pianka staje się jednym z częściej wybieranych materiałów.

Zalety i wady materacy piankowych

Jedną z podstawowych zalet pianki jest jej niewielka waga. Atut ten docenia wielu użytkowników. Materac z pianki można bez problemu przewozić i przenosić, zwijać go w rulon czy podnieść z łóżka. Przeciętny materac piankowy waży około 12-15 kg, podczas gdy waga wielu materacy z innych materiałów może sięgać nawet 40-50 kg. To sprawia, że piankę cenią np. seniorzy, którzy nie mają siły podnosić dużych ciężarów podczas otwierania pojemnika na pościel lub sprzątania sypialni.

Naterac piankowy w nowoczesnej sypialniKolejną zaletą tego rozwiązania jest wysoki komfort użytkowania. Do produkcji materaców piankowych wykorzystuje się nie tylko klasyczną piankę poliuretanową, ale także inne materiały (m.in. pianka HR-30, pianka HR-35, pianka HR-40, pianka PUR T25, pianka PUR T30, pianka typu Komfort). Materace piankowe precyzyjnie dopasowują się do ciała, co zapewnia zdrowy i komfortowy sen. Materiał ten idealnie podtrzymuje biodra, ramiona i łopatki, dobrze rozkłada i odbiera obciążenie. To sprawia, że taki materac jest bardzo wygodny, nie jest ani za twardy, ani za miękki i zapewnia komfortowy oraz zdrowy sen. A jak wiadomo, ma to ogromny wpływ na dobre samopoczucie.

Różna gęstość pianki i szeroki wybór rozmiarów pozwala dopasować rozwiązanie do każdej sypialni. Na pojedyncze łóżka można wybrać materac piankowy 90×200, dla dwóch osób sprawdzi się klasyczny materac piankowy 140×200 cm.

Niektórzy nie preferują materacy z pianki ze względu na jej niższą wytrzymałość. Warto jednak pamiętać, że pianka ulega odkształceniom tylko wtedy, gdy jej gęstość nie jest dopasowana do wagi śpiącej osoby. Bardzo ważne jest dobranie dopasowanego rozwiązania. Materac piankowy niezbyt dobrze sprawdza się dla osób ważących powyżej 100 kg. Gęsta pianka jest twardsza, dlatego nie zapewni odpowiedniego komfortu snu, a zbyt niska gęstość sprawi, że materac ulegnie odkształceniom. W tym przypadku lepiej sprawdzą się materace kieszeniowe.

Słabszą stroną pianki jest także cena – nie są to tanie materace. Warto jednak pamiętać, że inwestujemy w komfort i własne zdrowie. Źle dobrany materac może powodować bóle kręgosłupa, nie pozwoli wypocząć, co bezpośrednio przełoży się na nasze gorsze samopoczucie.