Osoby unieruchomione w łóżku, z powodu chorób układu ruchu, schorzeń o podłożu neurologicznych lub urazów powstałych w wyniku wypadków, są narażone na powstawanie odleżyn. W ich profilaktyce i leczeniu wykorzystuje się specjalne materace odleżynowe. W terapii odleżyn I oraz II stopnia najlepiej sprawdzają się materace rurowe.

Leczenie odleżyn

Odleżynami nazywa się rany, których podłożem powstawania jest ucisk ciała na jeden punkt. Do takiego ucisku dochodzi, gdy chory długotrwałe przebywa w pozycji leżącej, rzadziej odleżyny powstają u osób niepełnosprawnych jeżdżących na wózku inwalidzkim.

Rehabilitacja na materacu odleżynowymW medycynie odleżyny dzieli się według pięciostopniowej skali. Odleżyny I stopnia to blednące zaczerwienienie skórne. Odleżyny II stopnia objawiają się zaczerwieniem skóry i lekkim uszkodzeniem naskórka. W przypadku odleżyn III stopnia dochodzi do uszkodzeń tkanki podskórnej. Uszkodzenia obejmujące tkankę tłuszczową to odleżyny IV stopnia, a zaawansowana martwica sięgająca mięśni to odleżyny V stopnia.

Lekkie odleżyny można leczyć w domu, cięższe stadia wymagają nie tylko podawania leków przeciwbólowych, ale także antybiotyków (aby nie doszło do zakażenia rany) lub interwencji chirurgicznej (przy martwicy).

Niezbędne jest także zapewnieniem odpowiedniego komfortu i zlikwidowanie stałego ucisku na jeden punkt. Pomocne w terapii są materace odleżynowe. Profilaktycznie i przy odleżynach I stopnia można zastosować materace bąbelkowe. Przy bardziej zaawansowanych stadiach, niezbędny będzie nowoczesny materac rurowy.

Rurowe materace odleżynowe – budowa i zasada działania

Rurowe materace przeciwodleżynowe zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które nie potrafią się samodzielnie poruszać. Takie materace lecznicze podzielone są na komory wypełnione powietrzem. Pompa, podłączona do materaca, cały czas napełnia przestrzenie komór powietrzem i je opróżnia. W ten sposób materac cały czas masuje ciało i jeden punkt na ciele chorego nie jest stale narażony na kontakt z twardym podłożem.

Materac pomaga wentylować ciało oraz gwarantuje ukrwienie każdego punktu i odpowiednią izolację cieplną. Brak ucisku i dobre ukrwienie ciała chroni przed powstawaniem nowych odleżyn oraz wspomaga terapię uszkodzeń na skórze, które powstały wcześniej.

Zalety materacy rurowych

Rurowe materace odleżynowe są miękkie i bardzo elastyczne, dlatego zapewniają pacjentom o wiele wyższy komfort niż cieńsze materace bąbelkowe. Tego typu materac przeciwodleżynowy jest wysoki, dlatego ciało chorego nie styka się z podłożem. Poprzecznie ułożone komory są przewiewne i znakomicie odprowadzają wilgoć. Ten typ materaca leczniczego można zastosować nie tylko w tradycyjnym łóżku, ale także w łóżku z regulacją (z tzw. łamanym leżem), dlatego często wykorzystywany jest w łóżkach szpitalnych i rehabilitacyjnych.

W specjalistycznym materacu przeciwodleżynowym można odłączyć pompę z danego segmentu. To pozwala odciążyć konkretną partię ciała. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane z myślą o leczeniu bardziej zaawansowanych odleżyn, ponieważ brak ucisku pozwala ranom na swobodne gojenie się. Warto podkreślić także, że materace odleżynowe rurowe posiadają wydajniejsze pompy oraz są wytrzymalsze od materacy bąbelkowych.

Podsumowanie

Rurowe materace odleżynowe są wydajniejsze od materacy bąbelkowych. Skutecznie przeciwdziałają one tworzeniu się nowych odleżyn, a dzięki zaawansowanym rozwiązaniom, wspomagają leczenie uszkodzeń naskórka i ran, które wytworzyły się wcześniej. Napisz do nas i dowiedz się więcej o medycznej ofercie sklepu Neolux.