Najmłodsi potrzebują szczególnej troski w kwestii dbania o rozwijający się kręgosłup. Materace których używa się w łóżkach dla dzieci, powinny być zatem odpowiednio dopasowane do ich wieku. To od nich zależy, czy cały układ ruchowy dziecka będzie się prawidłowo rozwijał i odpoczywał. Dlatego też dziś poruszymy temat, jakie materace podłoża powinny być wybierane w poszczególnych latach życia.

Materace dla noworodków i niemowląt

Na samym początku życia maluch spędza bardzo dużo czasu w kołysce, śpiąc przez większość doby. Aby jego sen był spokojny, należy zadbać o materacyk z pożądanymi właściwościami – pod uwagę berze się nie tylko twardość, podparcie, ale też właściwości antyalergiczne. Co więcej, tak młody organizm potrzebuje odpowiedniej temperatury, aby nie narażać go na wyziębienie.

Naszą propozycją jest tutaj materac złożony z pianki poliuretanowej oraz pianki termoelastycznej. Wystarczy na początkowe miesiące życia, gwarantując dziecku wygodę, bez zbędnego zapadania się w materac. Warstwa termoelastyczna optymalnie dopasuje się do kształtu ciała dziecka i zapewni utrzymywanie ciepłoty ciała.

W wielu materacach warstwę pianki poliuretanowej zastąpiono pianką wysokoelastyczną. Dodatkowa warstwa termoelastyczna zapewnia jeszcze większy komfort snu zwłaszcza, gdy masa ciała dziecka rośnie skokowo i w ciągu pierwszych lat życia wzrasta kilkukrotnie. Dla usztywnienia materaca stosuje się w wypełnieniu warstwę kokosową, która utwardza lekko powierzchnię, a jednocześnie nadal zapewnia wygodę snu.

Materace dla kilkuletnich dzieci i nastolatków

Kryteria, którymi należy się kierować będą podobne jak w przypadku materacy dla niemowląt. Jakie są jednak różnice, które trzeba wziąć pod uwagę?

  • Wzrost i waga – przy doborze materacy to ważne parametry, ponieważ wyznaczają one, jaką wysokość powinny mieć poszczególne warstwy wewnątrz materaca dla zapewnienia najwyższej wygody.
  • Upodobania – podstawą jest troska o odpowiedni rozwój kręgosłupa, jednak przy wyborze materaca można brać pod uwagę również preferencje dziecka odnośnie tego, czy woli miękki, czy twardszy materac.
  • Odporność na uszkodzenia – częsty widok to dzieci skaczące po łóżku, materac jest też świetnym centrum dziecięcej nauki i zabawy. Solidny materac jest znacznie bardziej odporny na intensywną eksploatację.

Innowacyjny model materaca to pewność, że że ma on optymalne właściwości użytkowe również wtedy, gdy dziecko rośnie, gdy zwiększa się jego waga lub kiedy pojawiają się schorzenia czy dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Materace dla młodych dorosłych

Są to zwykle osoby około 18 roku życia oraz ważące do 80 kilogramów. W ich przypadku warstwy materaca powinny być odpowiednio wzmocnione. Jak wyglądają te różnice?

  • Główny wkład – wysokość to co najmniej 12 centymetrów, co w połączeniu z pozostałymi warstwami sprawia, że materac jest odpowiednio wysoki i stabilny.
  • Pianka termoelastyczne – warstwa pianki mająca na przykład 4 centymetry grubości. Dzięki temu materac cechuje się miękką powierzchnią, a osoba na nim śpiąca odczuwa przyjemne otulanie ciała.
  • Dodatkowa warstwa – najczęściej jest to pianka lateksowa, znajdująca się na spodzie materaca. W momencie gdy góra materaca okaże się zbyt miękka, można go obrócić i cieszyć się twardszą, ale nadal komfortową powierzchnią spania.

Wybierając materac dostępny w Neolux z Białegostoku dla dziecka pamiętaj o tym, jak ważne jest jego bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to między innymi brak substancji uczulających począwszy od elementów wypełnienia materaca po spoiwo, którym tutaj jest całkowicie bezpieczny, antyalergiczny klej z technologią HotMelt.

Nowoczesne materace dostępne w Białymstoku

Dobór materaca nie może być działaniem przypadkowym. To długofalowa inwestycja w zdrowie i kondycję dziecka, dlatego tym bardziej należy poznać odpowiedni asortyment, aby zdecydować się na konkretny model. Przyjemność snu będzie wtedy wartością bezcenną.

Warto przeczytać: Materace przeciwodleżynowe piankowe czy pneumatyczne?