Schorzenia kręgosłupa wymagają należytej opieki specjalisty, ale także wkładu własnego. Działanie, które można samemu podjąć to właśnie zdecydowanie się na materace ortopedyczne. W kwestii tak nieprzyjemnego schorzenia jak hiperlordoza, kręgosłup potrzebuje odpowiedniej powierzchni do regeneracji. Jak zatem o niego zadbać?

Hiperlordoza – słów kilka

Inaczej nazywana lordozą pogłębioną, oznacza patologiczne zwiększenie naturalnej krzywizny kręgosłupa, które może skończyć się groźnymi powikłaniami. Standardową lordozę, czyli naturalne wygięcie kręgosłupa na odcinku szyjnym i lędźwiowym posiada każdy człowiek i nie jest ona stanem patologicznym. W przypadku pojawiającego się bólu tej części kręgosłupa warto skonsultować swój stan z lekarzem, ponieważ przyczyną może być właśnie opisywana wada postawy.

Brak dbałości o odpowiednie podłoże do spania skutkuje często pogłębieniem choroby, a w skrajnych przypadkach, po latach, może się wiązać z długą rehabilitacją lub wskazaniami do operacji.
Zwykle hiperlordoza pogłębia się w ciągu dnia, gdy utrzymujemy pozycję pionową, ale zdarza się tak, że zły materac zmusza kręgosłup do nienaturalnego ułożenia nawet podczas snu.

Propozycje materacy ortopedycznych

Istnieje kilka szczególnych aspektów, o których powinno się pamiętać przy wyborze materaca ortopedycznego, a jest to:

  • dopasowanie – współgranie materaca z kręgosłupem oraz odciążenie części lędźwiowej to podstawa, jeśli chodzi o właściwości ortopedyczne,
  • twardość – największą popularnością cieszą się materace o średniej twardości, ponieważ umożliwiają relaks odcinka lędźwiowego podczas snu w każdej pozycji, zarówno na boku, jak i na plecach.

Prócz leczniczych funkcji, nowoczesne materace mają dodatkowe właściwości. Nie należy tutaj zapominać o alergiach i uczuleniach, którym można zapobiegać i łagodzić ich objawy właśnie poprzez dobór modeli posiadających właściwości przeciwalergiczne. Większość solidnych materacy, w tym również Neolux dostępnych w Białymstoku jest hipoalergiczna.

Materace z pianką ViscoGel

ViscoGel stanowi jedno z ptymalnych wypełnień, które stosuje się w wypełnieniach materacy ortopedycznych. ViscoGel powstał na skutek połączenia pianki Memory i Comfogel. Stworzono materiał, który dopasowuje się jeszcze lepiej do kształtu osoby śpiącej niż pianki starszych generacji. Ponadto ma funkcję „zapamiętywania”, co oznacza, że materac wraca do swojego pierwotnego kształtu, gdy nie jest użytkowany. Powierzchnia staje się wtedy ponownie idealnie gładka, bez wgnieceń i odkształceń.

Największą zaletą takiego materaca ortopedycznego będzie ograniczenie do minimum napięć kręgosłupa i jednoczesna płynna cyrkulacja powietrza, czyli zapobieganie przegrzaniu materaca. Nagrzane powietrze wydostaje się na zewnątrz przez specjalną taśmę na całym obwodzie materaca. Taśma ta nosi nazwę „Aerostripe”, a cały mechanizm działania to 3D Aerosystem.

Materace wysokoelastyczne z Białegostoku

Dobre podparcie odcinka lędźwiowego zapewniają również materace wysokoelastyczne. Ich profilowana forma pozwala dopasować się do ciała oraz odpowiednio wspierać kręgosłup w miejscach narażonych na pogłębianie lordozy.

Niezależnie od wybranego modelu należy dokładnie zmierzyć łóżko, aby materac pasował idealnie do jego konstrukcji. Poza walorami zdrowotnymi ważna jest bowiem także estetyka sypialni, a materac, chociaż zazwyczaj niewidoczny pod prześcieradłem, stanowi integralną część przestrzeni do spania. Czy dobierasz łóżko do materaca, czy materac do łóżka, bez trudu stworzysz optymalny duet.

Jakie materace są nieodpowiednie przy hiperlordozie?

Wielokrotnie trafić można na materace lateksowe oraz sprężynowe, które głównie przez brak systemów wspierających kręgosłup lędźwiowy nie powinny być używane przez osoby z hiperlordozą. W takim przypadku tymczasowym rozwiązaniem mogą być wysokiej klasy materace nawierzchniowe.

Wiemy, jak bardzo istotna jest samodzielna ocena materaca oraz sprawdzenie, czy będzie on wygodny. Modele Neolux można obejrzeć w salonie stacjonarnym, o czym przekonało się już wielu Klientów, nie tylko z Białegostoku. To pomocne przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego materaca z obecnego asortymentu.

Warto przeczytać: Tanie materace – dlaczego warto zachować ostrożność