Wygodny materac odpowiednio podpiera ciało, chroni kręgosłup przed skrzywieniami i pozwala na zdrowy, komfortowy sen, gwarantujący odpowiedni wypoczynek. Osoby, które są uczulone na roztocza, dużą wagę powinny przywiązać również do materiału, którym materac został wypełniony, aby nie okazało się, że jest uczulający. Jakie materace dla alergików będą najlepszym rozwiązaniem?

Materace dla alergików – dobierz odpowiednie wypełnienie

materac i łóżko w domu alergikaW łóżku przeciętnie spędzamy kilka godzin w czasie doby. Podczas snu wypoczywamy i regenerujemy siły. Komfortowy i przyjazny dla naszego zdrowia materac jest bardzo ważny. Warto pamiętać, że w używanym materacu cały czas pojawiają się nowe roztocza, pleśni i kurz, dlatego u osób, które mają zdiagnozowaną alergię ważne jest, aby wymienić go na nowy. Idealne materace dla alergików powinny być przewiewne i antybakteryjne. Działanie alergenów na organizm jest niebezpieczne i pogłębia schorzenie, powoduje złe samopoczucie oraz wywołuje objawy alergii.

Podczas zakupu warto wybierać odpowiednie wypełnienie, które nie będzie sprzyjać rozwojowi roztoczy. Lekarze najczęściej polecają materace piankowe lub lateksowe. Można wybrać również materace kieszeniowe, ale pod warunkiem, że posiadają one powłoki z lateksu lub pianki (materace kieszeniowe z lateksem cieszą się rosnącym zainteresowaniem).

Materace piankowe

Materac piankowy wypełniony jest specjalną mieszanką pianki PUR. Nowoczesna pianka jest bardzo lekka, dobrze dostosowuje się do kształtów ciała i nie odkształca się, a zarazem jest przyjazna dla zdrowia. Materiał ten dobrze chłonie wilgoć, dlatego w materacu nie rozwijają się zarodniki drobnoustrojów.

Warto wybierać modele z dobrej jakości pianki poliuretanowej. Producenci nowoczesnych materacy piankowych stosują specjalną strukturę, która odpowiada za wentylację i pomaga odparować wilgoć, która jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii oraz grzybów. Zakup takiego materaca pozwoli alergikowi ograniczyć ilość roztoczy i korzystnie wpłynie na stan jego zdrowia.

Można wybrać zarówno klasyczne materace piankowe, jak i rozwiązania o standardzie medycznym (specjalne materace z pianki oznaczone jako antyalergiczne).

Materace lateksowe

Materac lateksowy jest trwały i wygodny. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się dla osób uczulonych na roztocza, ponieważ lateks wyróżnia się naturalnymi właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Roztocza i alergeny nie rozwijają się tutaj tak, jak w materacach z wypełnieniem naturalnym. Warto jedynie pamiętać, że materace lateksowe nie mogą zostać zastosowane, gdy jesteśmy uczuleni na ten właśnie materiał.

Pamiętaj o odpowiednim pokrowcu

Piankowe lub lateksowe materace dla alergików można stosować zarówno w sypialniach osób dorosłych, jak i w pokojach dziecięcych (wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar pasujący do konkretnego stelaża). Podczas doboru materaca dla osoby cierpiącej na alergię warto pamiętać, że niezbędny jest także odpowiedni pokrowiec. Idealne są pokrowce antyalergiczne (np. z nitkami srebra), które skutecznie niszczą bakterie i są bardzo przewiewne. Taki ochraniacz można często zdejmować z materaca i prać.

Materace dla alergika – wypełnienia, których lepiej unikać

Dla alergików nie nadają się materace z wypełnieniami wykonanymi z naturalnych materiałów, które stanowią bardzo przyjazne środowisko życia dla roztoczy. Należy unikać modnych materacy kokosowych, z wypełnieniem z trawy morskiej, gryki czy końskiego włosia. Nie są również zalecane klasyczne materace sprężynowe kieszeniowe, ponieważ w pustych przestrzeniach mogą rozwijać się grzyby i pleśnie.

Podsumowanie – który materac dla alergika?

Materac narażony jest na działanie wilgoci, dlatego szybko mogą rozwijać się w nim bakterie, grzyby i roztocza. Alergicy nie powinni korzystać z kilku- lub kilkunastoletnich materacy, ponieważ nawet dokładne odkurzanie i używanie specjalnych środków nie zawsze pozwala zniszczyć alergeny.

Idealne materace dla alergików to te z wypełnianiami piankowymi oraz lateksowymi. Można również wybrać materac kieszeniowy z lateksem. Jeśli nie możesz się zdecydować na konkretny rodzaj materaca, skontaktuj się z nami – pomożemy.