Materac może zostać zaliczony do kategorii materacy ortopedycznych, gdy zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa w dowolnej pozycji podczas snu. Jest to zadanie niełatwe, ponieważ naturalne krzywizny ciała różnią się u poszczególnych osób, natomiast nowoczesne rozwiązania sprawiają, że dla każdego znajdzie się odpowiedni model, a jego dobranie przebiec może szybko oraz sprawnie.

Wybór materacy ortopedycznych w trosce o zdrowy kręgosłup

Oczywiście żaden marace nie leczy chorób samoistnie, może natomiast sprawić, że rehabilitacja stanie się bardziej efektywna, a komfort życia znacznie wzrośnie. Na kręgosłupie człowieka spoczywa stabilizowanie całego ciała, stanowi on również podporę mięśni szkieletowych, dlatego jego sprawność należy traktować priorytetowo, co stało się również jednym z celów producentów materacy.

Podczas głębokiego snu nie mamy świadomości ułożenia własnego ciała, dlatego tym bardziej należy odpowiednio dobrać materac, aby zapewnić sobie:

  • prawidłową pozycję kręgosłupa – sen na plechach, na brzuchu czy w pozycji embrionalnej pozwala odciążyć poszczególne odcinki kręgosłupa, a odpowiednie podparcie w postaci solidnego materaca wzmacnia ten efekt,
  • równowagę poszczególnych grup mięśni – dotyczy to zarówno mięśni szkieletowych, które szybko ulegają zmęczeniu, jak również pozostałych mięśni, znacznie mniej kurczliwych, lecz również wymagających należytej troski,
  • odpowiednią miękkość – ortopedyczny może być zarówno materac miękki, jak i twardy, ponieważ ostateczny rezultat i sposób odczuwania zależy od masy ciała użytkownika; optymalnym rozwiązaniem może się okazać materac dwustronny o różnych stopniach twardości,
  • prawidłową długość – materace często podzielone są wewnątrz na specjalne strefy, zapewniające prawidłowe podparcie poszczególnych odcinków ciała, lecz wybrany model nie może być zbyt krótki; całe ciało powinno się znajdować podczas snu na materacu,
  • stabilność – ważne, aby uniknąć tzw. efektu hamaka, czyli sytuacji, w której talia znajduje się poniżej linii głowy i nóg; we współczesnych modelach sprężynowych, piankowych oraz pozostałych zapobiega temu optymalny dobór i ułożenie warstw wewnątrz materaca.

Warto zatem pamiętać, że nie ma uniwersalnych materacy ortopedycznych, czyli jednej opcji odpowiedniej dla każdego. Tutaj istotny jest indywidualny dobór, ponieważ inne parametry będą najlepsze dla wysokiego, postawnego mężczyzny, inne dla niewysokiej, szczupłej kobiety, a jeszcze inne dla osoby ze znaczną nadwagą.

Wyjątkowe materace ortopedyczne na czas zdrowia i choroby

Najlepszym momentem na zapoznanie się z gamą materacy ortopedycznych jest sytuacja, gdy nie pojawiły się żadne dolegliwości ze strony kręgosłupa, a odpowiednio dobrany materac ma działać profilaktycznie. Takie podłoże do snu jest realnym odciążeniem po całodziennych trudach, pracy w niewygodnej pozycji oraz nadwerężaniu kręgosłupa i mięśni poszczególnymi czynnościami.

Zdrowy sen jest doskonałym i niezastąpionym sposobem na relaks, dającym wszechstronną regenerację w najlepszym wydaniu. Odpoczywa ciało oraz umysł, a to najprostsza droga do zebrania sił na kolejny dzień.

Jeżeli natomiast kręgosłup staje się odczuwalny podczas poszczególny prac lub nawet podczas stania czy siedzenia krótko w tej samej pozycji, rola materaca będzie również bardzo istotna.

Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu zostało opisane powyżej, lecz funkcjonalność materaca odczuwalna jest jeszcze bardziej w przypadku osób obłożnie chorych, leżących. Tutaj poza prawidłowym podparciem kręgosłupa ważne jest zapobieganie odleżynom, co również stanowi standard w materacach ortopedycznych dzięki piankom termoelastycznym oraz optymalnej cyrkulacji powietrza.

Jak wybierać materace ortopedyczne w Białymstoku na przykładzie Neolux

Marka Neolux wychodzi znacznie ponad standardy, ponieważ w każdym materacu kryje kilka lub kilkanaście innowacyjnych rozwiązań, które w praktyce pomagają dbać o kręgosłup. Szukając zatem materacy ortopedycznych w Białymstoku warto wziąć pod uwagę Neolux – to swoisty znak jakości oraz pewność, że myśl o zdrowie i komfort użytkowników zawsze przyświeca procesom tworzenia poszczególnych modeli.