Dobry sen docenia każdy człowiek, a szczególnie osoby zmagające się z trudnymi schorzeniami. Takim przypadkiem są odleżyny, czyli bolesne owrzodzenia powstałe przez ucisk na tkanki miękkie. Korzystając z materacy piankowych Neolux, obecni użytkownicy z Białegostoku i innych miast mają gwarancję jakości, jednak o materac przeciwodleżynowy lub inny wybrany model należy odpowiednio dbać we własnym zakresie. Materac będzie wtedy dłużej spełniać swoje zadanie.

Dlaczego powinno się regularnie czyścić materac?

Kwestie związane z czystością w sypialni to kluczowy element, jeśli zależy Ci na zdrowiu, ale także na trwałości samego materaca. Porządne czyszczenie pozwoli pozbyć się roztoczy, bakterii, grzybów, czyli zanieczyszczeń zazwyczaj niewidocznych, ale również tych widocznych, czyli plam, przebarwień, ewentualnych okruchów i innych.

Metod czyszczenia materacy przeciwodleżynowych, w tym piankowych i innych, jest wiele, a ponieważ czysty materac oznacza większy komfort snu, korzyści są bardziej wszechstronne. Poniższe zestawienie zawiera kilka prostych sposobów, które można zastosować w domu, bez korzystania ze specjalistycznego sprzętu.

1. Czyszczenie przy pomocy odkurzacza

Jedna z niezwykle prostych metod, a przy tym również szybka. Materac zachowa swoje właściwości, jeśli będzie regularnie odkurzany. Aby sprawnie to zrobić, można do odkurzacza dodać filtr antyalergiczny, który zatrzyma wszelkie drobnoustroje i zapobiegnie przepuszczaniu ich do otoczenia.

W przypadku używania detergentów, takich jak płyn do prania materacy, warto czyszczenie na mokro wykonać w ciepły wietrzny dzień. Przy otwartym oknie materac szybciej wyschnie i nie dojdzie do jego zawilgocenia.

Aby uniknąć ryzyka przemoczenia pokrowca, można wykorzystać odkurzacz piorący, który skutecznie odciąga wilgoć w trakcie prania, a delikatną wilgotność również wysuszy świeże powietrze.

2. Czyszczenie parownicą lub środkami piorącymi

O ile czyszczenie odkurzaczem na sucho powinno się wykonywać co tydzień, tak czyszczenie na mokro można zrobić raz w miesiącu. Jest ono o tyle lepsze, że skuteczniej usuwa wszelkie zanieczyszczenia i pozostawia przyjemny świeży zapach.

Pierwszym sposobem jest użycie urządzenia parowego, które pod wpływem wysokiej temperatury pary skutecznie niszczy wszelkie mikroorganizmy. Co więcej, można się przy jego pomocy pozbyć plam, a nawet wyprasować pokrowiec materaca.

Jeśli jednak zostaną użyte środki piorące, najlepiej, aby były względnie delikatne. Takie są na przykład specjalne płyny lub spraye z pianą piorącą.

3. Naturalne środki do usuwania plam

Prócz chemicznych detergentów coraz więcej jest na rynku preparatów ekologicznych, polecanych również przez naszych Klientów z Białegostoku jako bezpieczne środki do czyszczenia. Można tutaj wyróżnić przede wszystkim:

  • sodę oczyszczoną – bardzo dobrze pochłania wilgoć, zapachy, pozostawiając powierzchnię czystą,
  • roztwór wody z cytryną – tradycyjny i ponadczasowy odplamiacz, który sprawdza się w przypadku łatwych plam,
  • płyn do mycia naczyń – niezawodny, jeśli chodzi o tłuste plamy,
  • boraks – silny środek czyszczący, używany w formie pasty, dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy (wystarczy roztwór z jednej łyżeczki boraksu na 300 ml wody).

Zarówno w przypadku detergentów, jak i naturalnych metod zaleca się zachowanie dużej ostrożności zarówno pod kątem ochrony materaca, ale też zabezpieczenia własnych dłoni.

Zabezpieczenie materaca przeciwodleżynowego to podstawa

Pokrowiec z materaca można zdjąć i uprać, natomiast przy niewielkich zabrudzeniach wystarczy czyszczenie punktowe, metodę dbania o materac dobierz zatem zależnie od potrzeb. Czystość powierzchni materaca jest niezwykle ważna w leczeniu i profilaktyce przeciwodleżynowej, zmniejsza ryzyko zakażeń, a przy tym wpływa na zdrowy, spokojny sen.

Klienci z Białegostoku, którzy zakupili wybrany materac przeciwodleżynowy Neolux i regularnie o niego dbają, są zadowoleni z trwałości i wytrzymałości produktu. Także po wyleczeniu odleżyn jest to doskonała powierzchnia do spania, odpowiednia na codzienne użytkowanie.

Warto przeczytać: Jakie materace ortopedyczne będą najlepsze w przypadku hiperlordozy?