Odpowiedni materac powinien być elastyczny, aby dobrze podpierać ciało podczas snu, a ponadto odciążać kręgosłup i stawy. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię objawów, które mogą wskazywać na źle dobrany materac, a następnie podpowiemy, co można zrobić, aby poprawić sytuację.

To może wskazywać na nieodpowiednio dobrany materac

Zapewne większość osób w życiu miała okazję doświadczyć spania na niewygodnym łóżku lub kanapie. Jest to wina nieadekwatnej twardości materaca do wagi osoby śpiącej, ale również szereg innych cech, chociażby nadmiernie wyeksploatowane łóżko, które należy już zmienić na nowe. Jakie są zatem skutki spania na zbyt twardym materacu?

  • Napięcie mięśni pleców i karku – brak podparcia sprawia, że wszystkie mięśnie ciągle pracują dla utrzymania stabilizacji ciała, zamiast odpoczywać.
  • Brak dopasowania do ciała – występuje z racji zbyt małej elastyczności materaca.
  • Zaburzenia krążenia – nacisk na naczynia krwionośne powoduje odrętwienie, a tym samym ciągłe przebudzenia w nocy.

W przypadku zbyt miękkiego materaca mamy do czynienia z:

  • bólem pleców – podobnie jak przy użytkowaniu materacy zbyt twardych, mięśnie są zmuszone do wysiłku w utrzymaniu optymalnego położenia ciała,
  • zapadaniem się ciała w materac – nierówne ułożenie bioder i tułowia może grozić bolesnością stawów,
  • problemem z ułożeniem się – każda zmiana położenia wymaga większego wysiłku i zaangażowania wielu mięśni.

Oba przypadki dają skutki, które decydują o tym, jak będzie wyglądać codzienny wypoczynek. Tym bardziej wybór materaca powinien być odpowiednio przemyślany. Pozwoli to uniknąć późniejszych komplikacji.

Sposoby na poprawę komfortu snu

Problem twardości materaca najlepiej rozwiązać, korzystając z podpowiedzi producenta materacy, dostępnych również w Białymstoku oraz z doświadczenia wykwalifikowanych pracowników salonu. Dobrym początkiem jest zapoznanie się z najczęstszymi sposobami na poprawę aktualnych warunków do snu.

1. Materac zbyt miękki

Jeśli materac jest za miękki, nie trzeba go od razu wymieniać, zwłaszcza że wiąże się to zwykle z dużym wydatkiem. Wystarczy skorzystać z nakładki na materac z cienką matą kokosową. Taki materac nawierzchniowy utwardzi całą powierzchnię, a do tego jest hipoalergiczny i zapobiega rozwojowi roztoczy oraz pleśni.

Dodatkowa warstwa pianki wysokoelastycznej może sprawić, że ciało użytkownika zostanie podparte, a jednocześnie łóżko będzie wygodne. Podobną funkcję pełnią materace nawierzchniowe, stosowane w przypadku zużytych lub uszkodzonych materacy. Sprawnie wyrównują powierzchnię, zachowując twardość dostosowaną do potrzeb użytkownika.

2. Materac zbyt twardy

Podobnie jak w przypadku materaca zbyt miękkiego, tak też tutaj najlepszym ratunkiem są materace nawierzchniowe, nazywane topperami. Mają grubość maksymalnie kilku centymetrów i bezproblemowo utrzymują się na powierzchni podstawowego materaca.

Kluczowym elementem jest tutaj warstwa termoelastyczna, która pozwala na dopasowanie materaca do ciała. Działa ona na zasadzie uginania się pod wpływem ciepła ciała, dzięki czemu nacisk rozłożony jest równomiernie, a kręgosłup odpowiednio rozluźniony.

Nowoczesne materace nawierzchniowe z Białegostoku

Zastosowanie materacy nawierzchniowych jest niezwykle szerokie przez ich szczególne właściwości. Bardzo dobrze współgrają zarówno z materacami piankowymi, jak i pozostałymi.

Dla pełnej wygody warto poznać modele wypełnione pianką Memory, naturalnym lateksem lub warstwami różnych pianek. Gama modeli Neolux, wybierana chętnie również przez Klientów z Białegostoku, bazuje na powyższych i wielu innych innowacyjnych rozwiązaniach. To spokojny sen dla Ciebie i Twoich bliskich.

Warto przeczytać: Producent materacy i modele dla osób o większej masie ciała