W sypialni decydującą rolę odgrywa z pewnością dobry materac, jednak to akcesoria do materacy są najlepiej widocznym elementem i decydują o charakterze wnętrza. Pełnią one jednak nie tylko funkcję estetyczną. W ich produkcji, podobnie jak w produkcji materacy, ważną rolę odgrywają nowoczesne technologie, dzięki którym np. poduszki mają istotne właściwości ortopedyczne. Poznaj świat akcesoriów sypialnianych i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Rodzaje akcesoriów do materacy

Wielokrotnie podkreślaliśmy rolę odpowiednio dobranego materaca (przykładem może być choćby artykuł nt. wpływu materacy na zdrowie). Równie istotną rolę odgrywają też różnego typu akcesoria. Niewłaściwie dobrana poduszka może bowiem zniweczyć pracę najlepszego materaca. Podobnie materac niezabezpieczony ochraniaczem będzie bardziej podatny na bród, a przez to krócej nam posłuży.

Wśród współczesnych akcesoriów sypialnianych znajdziemy nie tylko pościel (poduszki, kołdry, prześcieradła). Do wyboru mamy także:

  • różnego typu ochraniacze, nakładki na materac, podkłady ochronne,
  • pokrowce,
  • poszewki na pościel.

W każdej z kategorii mamy obecnie duży wybór produktów, które różnią się użytymi materiałami i sposobem produkcji. Tańsze modele nie oznaczają gorszej jakości. Mogą jednak nie trafić w potrzeby wszystkich użytkowników sypialni. Z punktu widzenia wygody i higieny snu szczególnie istotny wydaje się dobór poduszki i ochraniacza. Poniżej przedstawiamy szczegóły na ich temat.

Właściwy dobór poduszki

Ze względu na komfort snu spośród akcesoriów sypialnianych szczególnie istotne są poduszki. Tu wciąż popularne pozostają puchowe produkty, które faktycznie pozwalają na odpowiednie ułożenie kręgosłupa niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmiemy.

Tradycyjne poduszki puchowe nie są jedynym rozwiązaniem. Nowoczesne modele są produkowane z podobnych materiałów, co materace. Na rynku mamy nie tylko materace z pianki termoelastycznej. Z pianki tego typu produkowane są również poduszki. Dzięki tak nowoczesnemu wypełnieniu dopasowują się one do kształtu głowy na podobnej zasadzie, co materac. Zapewniają optymalne podparcie dla szyi, przez co są szczególnie polecane dla osób, które lubią spać w pozycji na boku.

Poduszki z włókien syntetycznych będą bezpiecznym rozwiązaniem dla alergików. Wraz z materacem zdrowotnym pozwolą na komfortowy, higieniczny sen.

Istotnym elementem konstrukcyjnym poduszek jest poszycie. Podobnie jak w przypadku materacy jest to najbardziej zewnętrzna warstwa poduszki, ważna ze względów higienicznych. Do wyboru są najtańsze poszycia syntetyczne (łatwe w utrzymaniu w czystości), bardziej przewiewne poszycia bawełniane oraz trwalsze poszycia bawełniano-poliestrowe.

Ochraniacze na materace

Wielokrotnie pisaliśmy już o roli pokrowców zwłaszcza przy okazji materacy dla alergików. Na ich dobór trzeba zwrócić uwagę już przy zakupie samego materaca. Dodatkową ochronę możemy sobie zapewnić, stosując specjalne nakładki na materace. Podobnie jak w przypadku pokrowców ich zaletą jest poprawa higieny snu a w konsekwencji przedłużenie żywotności materacy. Ważne by rozmiar ochraniacza był dopasowany do rozmiaru materaca.

Ze względów estetycznych często decydujemy się też na zakup eleganckiej pościeli oraz narzuty. Stanowi ona ładne wykończenie wystroju łóżka. W zależności od naszych preferencji z powodzeniem odnajdą się tu zarówno bawełniane materiały, jak i tkaniny syntetyczne.

Opisane wskazówki są uniwersalne i sprawdzą się nie tylko w przypadku mieszkańców Białegostoku. Podczas wizyty w sklepie z materacami warto się rozejrzeć również za dodatkami, które nie tylko uczynią sypialnię bardziej przytulną, ale też poprawią jakość naszego wypoczynku.